رژیم ابراز نگرانی می کند که اگر تحریم ها بازگردانده شود، ایران از دریافت بوئینگ و ایرباس محروم گردد

حکومت اسلامی ایران ابراز نگرانی می کند که اگر ایالات متحده از برجام خارج شود و تحریم های پیشین از نو برقرار گردد، سرمایه گذاران خارجی حاضر به فعالیت در ایران نخواهند شد و کمپانی های خارجی نیز از معامله با رژیم ایران رویگردان خواهند گردید. قانم مقام وزیر راه در ایران در همین راستا گفت: «با خروج آمریکا از برجام، فروش هواپیماهای مسافری به ایران نیز منتفی خواهد شد.»

از هنگام اشغال سفارت آمریکا در تهران در ۳۸ سال پیش، ایالات متحده یک رشته تحریم های گسترده علیه حکومت ایران برقرار کرد که فروش هواپیماهای مسافری را نیز شامل می گردد.

از آن هنگام تاکنون، نه تنها کمپانی آمریکایی بوئینگ حاضر نشده به ایران هواپیما بفروشد، بلکه کمپانی اروپایی ارباس نیز از این گونه معاملات محروم شده، زیرا موتور هواپیماهای ارباس ساخت آمریکاست.

اکنون سخن از آن است که ایران شماری هواپیماهای ساخت کانادا از نوع بُمباردیه را خریداری کند.

ایران در گذشته شماری هواپیمای کهنه از ترکیه و کشورهای دیگر خریداری کرد که معلوم شد در این معامله بسیار مغبون شده است. ایران برای حل مشکل کمبود هواپیما، حتی شماری هواپیمای ساخت روسیه اجاره کرد که تعدادی از آن ها هنگام پرواز سقوط کرد و حدود دو هزار مسافر ایران جان خود را از دست دادند.

حکومت ایران می گوید که دست کم به ۱۸۰ فروند هواپیمای مسافربری پیشرفته نیاز دارد که تنها دو کمپانی ارباس و بوئینگ هستند که آن ها را می سازند. ایالات متحده پس از امضای برجام و لغو تحریم ها مجوز فروشن چند فروند بوئینگ به ایران را صادر کرد ولی اکنون در صورت لغو برجام، انجام این معامله نیز غیرممکن خواهد گردید.

اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه در حکومت اسلامی در این رابطه با نگرانی گفت: «اگر آمریکا از برجام خارج شود، تحویل هواپیماهای بوئینگ و ارباس به ایران نیز منتفی خواهد شد.»

ناوگاه هواپیماهای مسافری در ایران، به سه دهه پیش مربوط می شود و بنابراین کهنه بوده و پرواز با آن خطرناک است.

برخی کشورهای اروپایی اجازه فرود آمدن این گونه هواپیماها را در فرودگاه های خود نمی دهند و آن را یک خطر امنیتی می دانند.

همزمان، معاون وزیر خزانه داری ایالات متحده اعلام داشت که آن کشور ریسک های داد و ستد بازرگانی با حکومت ایران را برای همه کمپانی ها و عوامل ذینفع توضیح داده است..

سیگال ماندِل کِر معاون وزیر به خبرنگاران گفت: «برای همه شرکت های خارجی که دارای داد و ستد بازرگانی با حکومت ایران هستند روشن ساخته ایم که خطرات قابل توجهی در تجارت آن ها با سپاه پاسداران و شرکت های وابسته به آن وجود دارد.

ماندِل کِر، که مسوول پیکار با تروریسم، در وزارت خزانه داری ایالات متحده است، گفت: «یک حکومت یاغی می خواهد سیستم مالی جهانی را بر هم ریزد و در صدر حامیان تروریسم قرار دارد و پول در اختیار سازمان های ترور قرار می دهد و حماس و حزب الله و غیره را تغذیه می کند و شبه نظامیان شیعه در بحرین و عراق و سوریه را فرماندهی می کند و با حکومت سرکوبگر بشار اسد در سوریه همکاری دارد».

حکومت ایران هرگونه کمک به تروریسم منطقه ای و اسلامی را نادرست می خواند، ولی در همان حال تائید می کند که هر سال مبالغ کلانی پول در اختیار حزب الله و حماس و دیگر سازمان ها قرار می دهد.

علی خامنه ای نیز در سخنرانی دو روز پیش (سه شنبه) در یک همایش اسلامی در تهران، با افتخار از حضور نظامی رژیم ایران در کشورهای همسایه خبر داد.