رژیم ادعا می کند که انفجار نطنز توسط تکنولوژی بوده، منشه امیر می گوید که همکاری افراد محلی امکانش را داد

یکی از چهره های سرشناس جناح تندرو در ایران ادعا می کند که انفجار در شبکه برق تاسیسات اتمی در نطنز، گرچه توسط اسرائیل صورت گرفته، ولی با کمک تکنولوژی کشورهای غربی و با کمک آن ها عملی گردیده است.

شهریار حیدری نائب رئیس کمیسیون امنیت و روابط خارجی مجلس گفت: «اسرائیل فاقد یک تکنولوژی پیشرفته است که بتواند برای ایجاد این انفجار از آن استفاده کند».

این ارزیابی موجب شگفتی است و احتمالا از ناآگاهی حیدری در امور امنیتی و فنی حکایت دارد زیرا اسرائیل دارای یکی از پیشرفته ترین تکنولوژی ها می باشد که بسیاری از کشورهای غربی را پشت سر می گذارد.

این مقام پارلمانی رژیم ایران همچنین ادعا کرد که تیربار مورد استفاده در قتل فخری زاده، که ادعا می شود از راه دور و از طریق ماهواره به کار افتاده بود، ساخت ایالات متحده بوده است و این در حالی که چنین تیربار اتوماتیک از سال ها پیش در اسرائیل ساخته می شود و  برای فروش آن، تبلیغاتی نیز در اینترنت در دسترس همگان است.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل ارزیابی می کند که دلیل مطرح کردن این ادعا ، از یک سو آن است که رژیم ناچار نشود اسرائیل را به تنهایی مسئول بداند، تا مبادا ناچار به انتقام جویی شود و موجودیت خود را به خطر اندازد.

انگیزه دوم ممکن است آن باشد که ادعا شود عوامل و افرادی در داخل حکومت بوده اند که در اجرای این گونه عملیات علیه رژیم شرکت فعال داشته اند.

آقای منشه امیر در یک بحث تلویزیونی با دکتر صادق زیبا کلام که برای یکی از شبکه های فارسی زبان ضبط می شد، این ارزیابی را عنوان کرد که در ایران گروه هایی در داخل حکومت، که برخی از آنها حتی در مقامات عالی رتبه هستند، با برنامه های اتمی و موشکی ماجراجویانه رژیم مخالفند و برای خنثی کردن آن ها، با برخی کشورهای خارجی همکاری اطلاعاتی دارند.

دکتر زیباکلام این ارزیابی را رد کرد و گفت نفوذیابی موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) و نهادهای اطلاعاتی کشورهای دیگر، در نتیجه سوء مدیریت و نبود انضباط در نهادهای امنیتی و حفاظتی رژیم است.

آقای منشه امیر در تقویت ارزیابی خود، یادآور شد که تا کنون عملیات زیادی در رابطه با امور اتمی ایران رخ داده که بدون همکاری عوامل داخلی، اجرای آن امکان پذیر نبوده است.

آقای امیر یادآور شد که سال گذشته گروهی از افراد ناخرسند از سیاست های رژیم که در داخل حکومت دارای پست و مقام هستند، رشته انفجارها و آتش سوزی هایی را در برخی مراکز صنعتی رژیم به راه انداختند. او همچنین گفت که انتقال مواد منفجره به داخل تالار مونتاژ سانتریفیوژها در نطنز که نه ماه پیش منفجر شد نیز توسط عوامل داخلی صورت گرفته بود. او گفت: هر اندازه که تکنولوژی اسرائیلی قوی باشد، انتقال یکصد هزار سند اتمی از شورآباد تهران به اورشلیم، بدون همکاری عوامل داخلی در ایران امکان پذیر نبوده است.