خرابکاری در چهار کشتی در امارات؛ “ابراز تاسف” رژیم ایران برای رد گم کردن و عدم محکومیت آن

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه حکومت ایران

حکومت ایران در واکنش خود نسبت به خرابکاری در چهار کشتی باری در امارات، کوشید مسؤولیت آن را به عهده عوامل ناشناس بگذارد و بی آن که این عمل تروریستی را محکوم کند، از وقوع آن “ابراز تاسف” کرد.

این واکنش در حالی انتشار می یابد که بسیاری از آشنایان امور، قاطعانه می گویند که دستور اجرای این خرابکاری از تهران صادر شده بود و اجرا کنندگان آن، عوامل وابسته به رژیم ایران بوده اند .

عباس موسوی، سخنگوی وزارت  خارجه حکومت ایران در بیانیه خود نوشت: باید ابعاد حادثۀ انفجار کشتی ها در دریای عمان روشن شود.

وی با ابراز نگرانی از انفجار کشتی ها در دریای عمان افزود : ما، خواهان بررسی ابعاد حادثه انفجار کشتی های امارات در دریای عمان هستیم.

موسوی گفت: این حادثه می تواند  تاثیر منفی بر سلامت کشتیرانی و امنیت عبور و مرور دریایی  در خلیج فارس داشته باشد.

به گفتۀ او: این حادثه دسیسه ای از سوی بدخواهان در منطقه بوده است وهدف شان برهم زدن ثبات و امنیت در خلیج فارس است.

سخنگوی وزارت خارجه، در این واکنش، به تهدیدهای فرمانده هان سپاه پاسداران و شخص روحانی در مورد بستن تنگه هرمز و جلوگیری از عبور نفت، نادیده گرفت.

موسوی نسبت به رهبران کشورهای منطقه زبان به نصیحت گشود و به آن ها هشدار داد که  نسبت به هرگونه ماجراجویی از سوی عوامل خارجی هشیار باشند.

وی به هویت احتمالی این عوامل اشاره ای نکرد، ولی بسیاری از تحلیلگران می گویند که جز رژیم ایران، انگیزه ی هیچ کشوری نبود که به این عملیات تروریستی دست بزند.

ایالات متحده امریکا و دولت های غربی هنوز در این باره موضعی نگرفته اند. ولی مایک پمپئو و دیگر سران آمریکا پیشتر تهدید کرده بودند که هرگونه تعرضی که از طرف هر گروهی علیه ارتش و منافع ایالات متحده در منطقه رخ دهد را به پای رژیم ایران می نویسند و واکنش سختی نشان خواهند داد.

حشمت الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی رژیم نیز، در واکنش خود به این اقدام تروریستی گفت : به آسانی می توان امنیت خلیج فارس را بر هم زد و این   انفجارهای فجیره نشان داد “امنیت جنوب خلیج فارس شیشه‌ای است”.

وی توضیح بیشتری در این زمینه ارائه نداده ولی پیشتر، مقامات رژیم  اسلامی تهدید کرده‌ بودند که در صورت حمله آمریکا، منطقه روی آرامش به خود نخواهد دید.

بندر فجیره متعلق به امارات عربی متحده، در ساحل دریای عمان و در نزدیکی تنگه هرمز قرار دارد که از مهمترین بنادر صادرات نفت به شمار می آید که  روزانه بیش از یک میلیون و ۸۰۰هزار بشکه نفت از این بندر صادر می شود وهر گونه  اخلال در آمد و شد نفتکش ها ممکن است پیامدهای وخیمی داشته باشد.

یک دیدگاه

  1. سران حکومت جمهوری اسلامی ایران اگر شیعه واقعی ومسلمان واقعی هستند باید بدانند که قرآن میفرماید( از نفاق وآتش افروزی بپرهیزید که دامن خودتان را هم خواهد گرفت) و طبق حدیث‌( هرآنچه برخود نمی پسندی برای دیگران هم مپسند) را رعایت کنند حالا چنین حوادثی از پیش تعیین و فرماندهی و هدایت شده برای همسایگانمان پیش نمی آمد. اگر بردرخانه کسی مشت کوفتی منتظر مشتها ولگدهای بدتری باش خطاکاروریاکار.

Comments are closed.