رژیم ایران، خود امنیت خلیج را برهم می زند اما ظریف حضور ناوهای خارجی دلیل آن میداند

وزیر خارجه حکومت ایران گفت : هرچه ناو خارجی بیشتری در خلیج فارس باشد، امنیت همه کمتر است. اداره دریانوردی آمریکا گفته بود که سپاه پاسداران با اختلال در سامانه های راداری کشتی ها آن ها را  به درون آب ها ی ایران منحرف کرده تا بهانه ای برای توقیف آن ها داشته باشد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه حکومت ایران مصاحبه تلویزیونی خود در قطر گفت :  منطقه باریک و محدودی است، هرچه ناوهای خارجی بیشتری آن‌جا باشند، امنیت منطقه برای همه کاهش پیدا می‌کند و هرلحظه آماده احتراق است.

ظریف افزود:  تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز نه تنها به تامین امنیت منجر نمی‌شود بلکه بی‌ثباتی در منطقه را به همراه خواهد داشت.

وی گفت: آمریکا با فروش تجهیزات نظامی، منطقه خلیج فارس را به یک جعبه انفجاری تبدیل کرده و هر آن، احتمال انفجار آن وجود دارد.

ظریف افزود:  آمریکا تنها در سال گذشته ۵۰ میلیارد دلار تسلیحات نظامی به کشورهای منطقه فروخته است و برخی کشورهای منطقه با کمتر از یک سوم جمعیت ایران، تا کنون ۸۷ میلیارد دلار برای خرید تسلیحات نظامی هزینه کرده‌اند.

وی گفت : آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن را بانی آشوب‌ها در منطقه هستند.

«ایران ۸۲ میلیون نفر جمعیت دارد و حدود یک میلیون نیروی مسلح و تنها ۱۶ میلیارد دلار هزینه  نظامی کردیم اما امارات متحده عربی ۲۲ میلیارد دلار و عربستان سعودی ۶۷ میلیارد دلار هزینه نظامی کردند.»

به گزارش مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک در لندن، دولت ایران، بودجه سال جاری  را ۱۲ هزار تریلیون ریال (۲۶۰ میلیارد دلار) تعیین کرده که بیش از ۷ درصد این بودجه به هزینه‌های نظامی اختصاص دارد. بررسی بودجه نظامی سال جاری حکومت ایران  نشان می‌دهد که ۳۳ درصد بودجه نظامی کشور به سپاه پاسداران اختصاص داده شده است. بودجه مراکز و تسهیلات آموزشی و عقیدتی و سیاسی که کدهای جداگانه‌ای دارند در تعیین بودجه سپاه منظور نشده‌اند.با این حساب، بودجه سپاه حدود ۳۰۳ تریلیون ریال است (برابر با ۶.۴ میلیارد دلار) است .

ظریف بار دیگر گفت : اگر «آن‌ها می‌خواهند درباره موشک‌های ما حرف بزنند، اول باید فروش این تسلیحات از جمله موشک‌ها را متوقف کنند.»

این در حالیست که وزیر دفاع و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح حکومت ایران  بر خلاف دیدگاه ظریف پیشتر گفته بودند که «قدرت موشکی ایران به‌هیچ‌عنوان قابل مذاکره نیست.»