رژیم ایران، در تلاش تازه ای برای دسترسی به ارز خارجی، محدودیت وارد کردن آن به ایران را لغو کرد

در تلاش دیگری برای دسترسی به ارز خارجی، حسن روحانی،  ورود ارز اسکناس بدون محدودیت را مجاز و وارد کنندگان طلا، نقره و پلاتین خام ، را از پرداخت حقوق، عوارض قانونی و مالیات بر ارزش افزوده معاف کرد.

حسن  روحانی با ارسال ابلاغیه ای خطاب به وزرای اقتصاد و صنعت و رییس بانک مرکزی اعلام کرد:  ورود ارز به صورت اسکناس به داخل کشور بدون محدودیت و مطابق با ضوابط و مقررات بانک مرکزی ایران و مقررات مبارزه با پولشویی، توسط اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز اعلام شده است.

روحانی تاکید کرده است که این مصوبه پس از تایید رهبر ایران ابلاغ شده و مدت اعتبار آن تا پایان سال ۱۳۹۹ خورشیدی خواهد بود.

مطابق اعلام فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ایران، دولت روحانی در سال جاری  با عدم تحقق ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی درآمدهای خود مواجه است. مساله‌ای که به گفته اسحاق جهانگیری بخشی از آن به دلیل سقوط درآمدهای نفتی ایران به سالانه ۸ میلیارد دلار حاصل شده است.

بانک مرکزی نیز پیشتر گفته بود:  دولت در سال ۱۳۹۶ و تحت تاثیر گشایش‌‌های حاصل از برجام و روند قیمت جهانی نفت نزدیک به ۶۵.۸ میلیارد دلار از محل صادرات نفتی عایدی داشت ولی با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های این کشور علیه مبادلات پولی و تجارت نفت و فلزات گران‌بهای ایران، فروش نفت و انتقال عواید ارزی جمهوری اسلامی به صورت اسکناس و فلزات گران‌بها همزمان با کاهش قیمت جهانی نفت، سیر نزولی به خود گرفته است.

در وضعیت  اقتصادی بی ثبات کنونی در ایران بعید می نماید که کسی ارز وارد ایران یا سرمایه گذاری کند و این تلاش روحانی نتیجه چندانی نخواهد داشت