رژیم ایران، وحشتزده از بالا رفتن نرخ ارزها، به دستگیری دلالان روی می آورد

مشکل اقتصادی ایران که سالها است گریبانگیر مردم شده و دولت بخاطر سیستم دیکتاتوری و رشوه خواری های کلان، دزدی مامورین، چپاول سرمایه های ملی قادر به گرداندن چرخ اقتصاد و سیاست این کشور نیستند دیگران را مقصر نارسایی‌های گوناگون میدانند. مردم به این بهانه گیری ها که ۳۹ سال است که با سایه‌های وحشتناک خود جلوی چشمانشان را بسته اکنون روشن شده‌اند و نمونه آن گزارش های مختلف رسانه‌های گروهی از موقعیت فعلی ایران است.

اکنون بخاطر نزدیک شدن عید نوروز مسایل اقتصادی ایران قبل از عید بررسی می‌شود و بیشتر بخاطر این موضوع است که جمهوری اسلامی بقول تحلیلگران سیاسی تبدیل به ماشین دیکتاتوری و نفوذ در خاور نزدیک شده است.

میبینیم دولت روحانی سعی میکند فشار اقتصادی و ورشکستگی بانگ ها را به گردن صرافان بی آندازد و فقط طی ۱۰ دقیقه ۹۰ صراف در تهران بازداشت شده اند. یک کارشناس مسایل اقتصادی در برلین به ما گفت، تعطیل کردن کار صرافان برای مدت محدود ارزش ریال را بالا میبرد زیرا مقصر اصلی تورم و بیکاری در ایران است که رشوه خواری چاشنی آن شده است. این مقام افزود دولت جمهوری اسلامی ایران از سال گذشته مرتب ارزش ریال را تنزل داد تا سرعت تورم را کاهش دهد و به صادرات کمک کند.

این جریان بدون کنترل انجام گرفت و ارزش ریال بیشتر از آن مقداری که میبایست کاهش یافت و دولت نتوانست جلوی سرعت کاهش را بگیرید . بهمین علت دولت صراف ها را بهانه کرد تا مردم را راضی کند و از سویی دیگر بانک ملی بهره پس انداز را بالا برد تا مردم را به فکر پس انداز بی اندازد اما هیچ یک از ین اقدام ها جلوی تورم و بیکاری این کشور را نخواهد گرفت. اکنون شایع شده ۵،۳ ملیارد دلار از بانک ها را بسته اند.

یک کارشناس اقتصادی خارجی که در تهران بسر میبرد گفت، بازاریان درست هنگام خرید عید نگران شده اند، آمریکا چه تصمیمی میخواهد بگیرد، آیا تحریم ها تشدید خواهد شد یا بعد از عید بیشتر میشوند.

یک مقام موثق در دویچه بانک آلمان که حاضر نشد نامش فاش شود گفت، دویچه بانک تنها بانکی نیست که از سرمایه‌گذاری در ایران وحشت دارد، برای همه بانک ها بخاطر تحریم آمریکا امکان مبادلات پولی و یا سرمایه‌گذاری وجود ندارد. ایرج ربیعی برای رادیو پیام اسرائیل