رژیم ایران ادعا می کند که در سوریه جنگجو ندارد، ولی علی شمخانی می گوید که رژیم به ایران خیال خروج از سوریه را ندارد

حضور قاسم سلیمانی سرکرده سپاه تروریستی قدس در جنگ سوریه

با آن که رژیم ایران ادعا می کند که در سوریه جنگجویان مسلح ندارد، سپاهی علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی رژیم گفت که آن ها در سوریه می مانند و قصد بیرون رفتن از آن کشور را ندارند. شمخانی در ادامه سخنان خود، موضع رسمی رژیم را تکرار کرد که به موجب آن، “مستشاران نظامی” ایران به دعوت دولت قانونی و مشروع سوریه به آن کشور رفته اند و تا هنگامی که دولت دمشق خواستار خروج آن ها نشده، در سوریه باقی خواهند ماند.

آگاهان می گویند که اگر بشار اسد در چارچوب گروه بین المللی خواهان خروج همه نیروهای بیگانه شود، این احتمال منطقی وجود دارد که خواست او نیروهای ایرانی را نیز شامل می شود.

علی شمخانی گفت که تلاش های اسرائیل برای بیرون راندن نیروهای قدس از سوریه فایده ای نخواهد داشت. دبیر شورای عالی امنیت ملی رژیم در این رابطه گفت: «ایران در جهت کمک به دولت و ملت سوریه است که به آن کشور آمده، و تا هنگامی که دولت سوریه بخواهد، ایران در آن جا می ماند».

سپاهی شمخانی در ادامه سخنان خود گفت: «این حرف های بی فایده و عمل نتانیاهو و سفرهای بیهوده اش (به مسکو و دیدار با پوتین) تاثیری نخواهد داشت».

شمخانی ادعا کرد که از چهل سال پیش که حکومت اسلامی در ایران به وجود آمد، در خاورمیانه دو گروه وجود دارند که یکی خواهان ثَبات است و دیگری می خواهد این ثبات را برهم بزند و گفت که ثبات خواهان پیروز خواهند شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی رژیم در حالی این استدلال را مطرح می کند که رژیم ایران، از چهل سال پیش کوشید ثبات منطقه را برهم زند و حاکمان عرب را براندازد و مذهب شیعه را بر منطقه مسلط سازد و در راه نابودی اسرائیل بکوشد.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که نیروی برهم زننده ثبات در خاورمیانه، خود حکومت ایران است که گروه های تور اسلامی و عربی و فلسطینی را نیز برای رسیدن به هدف خود، بسیج کرده است.