رژیم ایران: از آغاز بازنگری برجام آگاهی نداریم و فشار موشکی را نیز نمی پذیریم

ده روز پس از آن که وزیر خارجه ایالات متحده اعلام کرد که با کشورهای اروپایی در مورد برپایی سیستمی که توافق اتمی موسوم به برجام را مورد بازنگری قرار دهد، حکومت اسلامی ایران ادعا می کند که از این امر بی اطلاع است و با هیچ نوع تغییری در برجام موافقت نخواهد کرد.

رکس تیلرسون گفته بود که کارگروه های تعیین شده از جانب ایالات متحده و کشورهای اروپایی شروع به کار کرده اند، ولی بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید که دولت تهران از این امر کوچکترین اطلاعی ندارد.

پرزیدنت ترامپ ۱۲۰ روز مهلت داده که در برجام بازنگری شود و موارد که ایالات متحده بسیار منفی تشخیص داده مورد بازنگری قرار گیرد – در غیر این صورت، دولت واشنگتن از برجام خارج شده و تحریم ها را از نو برقرار خواهد کرد.

بهرام قاسمی در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره برپایی کارگروه ها گفت: «در مورد برپایی کارگروه ها، ما چنین سخن و کلامی را به صورت رسمی از سه کشور اروپایی (عضو گروه ۵+۱) دریافت نکرده ایم». سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه سخنان خود گفت: «فکر می کنیم که باز هم آمریکایی ها بر اساس عادت غلط و دیرینه خود، رویاهایشان را از زبان دیگران بیان می کنند».

وزیر خارجه ایران، محمد جواد ظریف نیز در مطاحبه ای در تهران، ارزیابی کرد که پرزیدنت دونالد ترامپ قصد دارد با دستاویز قرار دادن بهانه های مختلف موجب نابودی برجام شود.

ظریف که این سخنان را در مصاحبه با شبکه دوم تلویزیون دولتی ایران بیان داشت، در مورد خواسته رئیس جمهوری ایالات متحده برای بازنگری در برجام، گفت: «آقای ترامپ از برجام بسیار ناخرسند است و تلاش دارد شیوه هایی بیابد که برجام را نابود کند».

وزیر خارجه حکومت اسلامی ایران افزوده گفت: « به همین علت است که ترامپ می خواهد وارد حوزه ها و موضوعاتی شود که با برجام ارتباطی ندارد». اشاره ظریف به انتقادهای شدید دولت آمریکا به برنامه های موشکی رژیم ایران و ادامه کمک های آن به گروه های تروریستی، و همچنین ادامه فتنه گری در کشورهای همسایه بود.

بهرام قاسمی در کنفرانس مطبوعاتی خود، هرگونه تماس به کشورهای اروپایی را نیز در رابطه با برنامه های موشکی ایران تکذیب کرد. سخنگوی وزارت خارجه، در پاسخ به این پرسش که آیا کشورهای اروپایی رسما خواستار گفتگو با ایران در رابطه با برنامه های موشکی شده اند، گفت: «آمریکا اکنون مدت هاست که در جهت تامین منافع خود، بر کشورهای اروپایی فشار می آرود. ولی ما چیزی را رسما از سوی اتحادیه اروپا دریافت نکرده ایم – گرچه دائما با آن ها در تماس هستیم»

سخنگوی وزارت خارجه ایران، در بخش دیگری از سخنان خود گزارشی را نادرست خواند که به موجب آن، پرزیدنت ماکرون رئیس جمهوری فرانسه برای دیدار خود از ایران سه شرط قائل شده است.

بهرام قاسمی گفت: «جمهوری اسلامی ایران شرط پذیر نیست و فرانسه هم علیرغم همه همکاری ها بین دو کشور، در موقعیتی نیست که بخوهد شراطی را برای ایران تعیین کند».

سپاهی حسین سلامی در مقام “جانشین فرمانده سپاه پاسداران” روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرده بود که رژیم ایران نوع جدیدی از موشک های بالیستیک را تولید کرده که به گفته وی، حتی روسیه و آمریکا نیز نظیر آن را در اختیار ندارند. او گفت که این موشک هشت برابر سرعت صوت حرکت می کند و فن آوری آن در حدی پیشرفته است که حتی آمریکا و روسیه نیز شبیه آن را ندارند.

برخی کارشناسان نظامی، این گفته های حسین سلامی را نوعی زیاده گویی توصیف کرده اند.