رژیم ایران اعلام کرد که اگر اروپا نتواند تحریم ها را دور بزند، رژیم از پنجشنبه گام سوم را برمی دارد

محمد جواد ظریف هشدار داد که اگر کشورهای اروپایی نتوانند نسخه موثری برای دور زدن تحریم های آمریکایی بردارند، از سه  روز دیگر سومین گام را در راستای نقض تعهدات برجامی خود خواهد برداشت. او در مورد ماهیت این گام سوم توضیحی نداد.

ظریف، پس از پایان نشست کمیسیون امنیت ملی پیرامون بررسی ماهیت گام سوم رژیم در نقض  تعهدات برجامی، در گفت و گو با تلویزیون حکومتی گفت: اگر اروپایی ها تا سه روز دیگر اقدامات لازم را انجام نداده باشند براساس تصمیمی که پنج ماه پیش  ابلاغ شده است در نامه‌ای به اروپایی‌ها گام سوم نقض تعهدات برجامی ایران را به آن‌ها اعلام خواهد کرد.

ظریف درباره ماهیت گام سوم ایران، بی آن که حاضر باشد از آن پرده بردارد، گفت: پیشنهاد‌های دولت در مورد گام سوم مشخص است و به محض اینکه تصمیم قطعی اتخاذ شود، رسما آن را اعلام می کنم.

ظریف درباره  سفر عباس عراقچی معاون خود به فرانسه و همچنین گفتگوی تلفنی روسای جمهوری دو کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه میز مذاکره را ترک نکرده است و همیشه اعلام کرده که ما برای اجرای برجام آمادگی داریم و اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند، ایران نیز اجرای تعهدات خود را از سر می گیرد.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه  حکومت ایران گفت : با توجه به تلاش های دیپلماسی آقای ظریف با مقامات فرانسوی دولت منتظر واکنش های  اروپا ست که اگر نتوانند به تعهداتشان عمل کنند ، جمهوری اسلامی ایران گام سوم را برخواهد داشت.

موسوی افزود: اگر ببینیم شرایط به گونه‌ای است که قابل قبول و مطلوب ماست، حتی ممکن است در گام‌های اول و دومی هم که برداشتیم تجدیدنظر شود و به شرایط چند ماه قبل برگردد و دوباره ایران تعهداتش را به طور کامل در برجام انجام دهد.