رژیم ایران اعلام کرد که نقض دو ماده از تعهدات خود در چارچوب برجام را از امروز آغاز کرده است

رژیم ایران اعلام کرد که نقض دو ماده از تعهدات خود در چارچوب برجام را از امروز آغاز کرده است

شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد نقض دو ماده از تعهدات ایران در برجام را آغاز کرده است.

حسن روحانی پیشتر اعلام کرده بود که ایران به خاطر خروج ایالات متحده از برجام و به علت آن که کشورهای اروپایی نتوانسته اند یک سازوکار جایگزین عرضه کنند، ادامه دو فقره از تعهدات خود را به مدت دو ماه راکد می گذارد. سخنگوی آژانس اتمی ایران نیز گفته بود که اگر این اقدام موثر نیافتد، ایران گام به گام از دیگر تعهدات خود در چارچوب برجام خارج خواهد شد.

این تصمیم به دنبال دستور علی خامنه ای و حسن روحانی برای ابراز ناخرسندی از ناتوانیی های کشورهای اروپایی اجرا می شود.

یکی از مقامات وزارت انرژی حکومت ایران که حاضر نشد نامش برده شود، گفت: اجرای برنامه‌های  مربوط به توقف برخی تعهدات کشور در برجام ، که پیش تر در بیانیه شورای عالی امنیت ملی بر آن تاکید گردیده بود، آغاز شده است.

وی افزود : گام اول  این برنامه، از جمله توقف سقف تولید اورانیوم غنی شده و همچنین تولید بدون محدودیت آب سنگین در تاسیسات اراک آغاز شده است که جزئیات آن بعدا اعلام خواهد شد.

یادآور می شود : روحانی،  پیشتر نیز گفته بود، جمهوری اسلامی در واکنش به تحریم‌ها “دو اقدام را در پیش خواهد گرفت” انتقال مازاد اورانیوم غنی شده و مازاد آب سنگین تولیدی را به خارج از کشور متوقف می‌کند.

در چارچوب برجام، ایران باید مازاد اورانیوم غنی شده را به خارج از کشور منتقل سازد تا نتواند از آن برای ساخت بمب هسته ای استفاده کند .

اکنون رژیم ایران این تعهد را به طور علنی نقض می کند.

روحانی در اعلام این تصمیم، از واژه “صرف نظر” به جای “نقض تعهدات” استفاده کرده و نیت حکومت را به این طریق تحریفی نشان داده بود .

دولت های غربی از این رفتار حکومت ایران، ابراز ناخرسندی کردند و خواستار ادامه ی پایبندی ایران به همه تعهدات خود در چارچوب برجام شدند .

اروپاییان اعلام کردند که خود به برجام همچنان پایبند می مانند . ولی حکومت ایران اعلام میدارد که عدم توانایی کشورهای اروپایی برای یافتن یک ساز و کار جایگزین به منظور خنثی کردن تحریم های امریکایی ها متقابلا به رژیم ایران حق می دهد برخی تعهدات خود را نقض کند.

خامنه ای  در سخنان دیروز خود گفت : سازمان انرژی اتمی ایران موظف است ،  که “در چارچوب برجام” برای رسیدن به ۱۹۰ هزار “سو” غنی سازی اورانیوم بکوشد.

“سو” واحدی است برای بیان میزان کاری که به منظور جداسازی دو ایزوتوپ از یک عنصر انجام می‌گیرد و قدرت سانتریفیوژها را در جداسازی و میزان غنی‌سازی اورانیوم نشان می‌دهد.

یک دیدگاه

  1. ما نفهمیدیم که مگر داشتن نیروی اتمی برای ملت ایران نون و آب شده و میشود وخواهد شد؟ وضع فلاکت بار مملکت وملت شریف وبزرگ ایران را نجات دهید نه انرژی اتمی را.

Comments are closed.