رژیم ایران با برداشتن یک گام دیگر در نقض تعهدات برجامی خود، سانتریفیوژهای نسل شش را فعال کرد

حکومت ایران در یک گام دیگر در راه نقض مرحله به مرحله تعهدات خود در چارچوب برجام، اعلام کرد که قصد دارد سانتریفیوژهای بسیار سریع تری را به کار اندازد که نسل ششم دستگاه های ساخت ایران محسوب می شود و سرعت آن در غنی سازی اورانیوم چندین برابر سانتریفیوژهای نسل اول است که به موجب برجام، رژیم ایران اجازه دارد همچنان آن ها را فعال نگاه دارد.

این سومین گام رژیم در راه زیرپا گذاشتن تعهدات خود در چارچوب برجام می باشد. رژیم در حالی تولید اورانیوم غنی شده را سریع تر می کند که هیچ نیازی به آن ندارد و تنها کاربرد آن می تواند در چارچوب پروژه تولید بمب هسته ای باشد. ایالات متحده و اسرائیل بارها تاکید خواهند کرد که نخواهند گذاشت رژیم ایران به جنگ افزار هسته ای دست یابد.

در دو گام پیشین به هدف نقض برجام، رژیم ایران اعلام کرده بود که محدودیت در میزان ذخیره اورانیوم غنی شده را نقض می کند و در همان حال تعهد در مورد بسنده کردن به غنی سازی سه و نیم درصدی را زیر پا می گذارد.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی حکومت ایران در گفت وگو با تلویزیون حکومت ایران گفت: سالن مدرن سانتریفیوژ که به تازگی راه اندازی شده، ظرفیت تولید ۶۰ سانتریفیوژ مدرن را در روز داراست و در زمینه تحقیق و توسعه از مرحله مهندسی معکوس به مرحله طراحی رسیده ایم.

به گفته کارشناسان خبری مطابق توافق ایران و گروه ۵+۱ که ۷ سال پیش  در ژنو سوئیس به دست آمد، ایران با تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصدی موافقت کرد. غنی‌سازی تا سقف ۵ درصدی در این توافق مورد پذیرش ایران و گروه ۵+۱  قرار گرفت.اما در حال حاضر معلوم نیست که حکومت ایران این اورانیوم غنی شده ۵۰ هزار کیلویی را برای چه می خواهد مگر انکه انها با این بهانه می خواهند برای تولید بمب هسته ای ذخیره اورانیوم غنی شده کافی داشته باشند .

رییس سازمان انرژی اتمی حکومت ایران افزود: با تحقیق و توسعه روی سانتریفیوژ‌های جدید توانستیم نسل‌ ای. آر.۶ را که اعتراض بسیاری از کشور‌های خارجی را به دنبال داشت نصب کنیم.

صالحی گفت: در سال‌های اخیر از تولید ۱۰ هزارکیلو اورانیوم به ۳۰ هزارکیلو رسیده ایم و این میزان را به ۵۰ هزار کیلو  خواهیم رساند.

به گزارش برخی از منابع خبری طرح ساخت ۲ نیروگاه بزرگ هزار مگاواتی در ایران از ۲ سال پیش با هزینه ۱۰ میلیارد دلاری آغاز شده و در حال اتمام است.

صالحی افزود : برای ساخت نیروگاه ها ی اتمی به هزینه  زیادی نیاز داریم و همین جا به مردم اعلام می‌کنیم که با قدرت و قوت به حرکت خود برای پیشبرد اهداف هسته‌ای  حرکت می‌کنیم و هیچ گاه متوقف نبوده و نخواهیم شد.

دیپلمات‌های ارشد اروپایی پیشتر گفته بودند که  با توجه به تلاش‌های آلمان، فرانسه و بریتانیا برای حفظ برجام، در صورت نقض این توافق توسط جمهوری اسلامی، نقش دیپلماتیک این سه کشور دیگر خاتمه خواهد یافت. آنها همچنین با اشاره به تهدید ایران به نقض محدودیت‌های کلیدی برجام تأکید کرده بودند که به هیچ عنوان در خصوص مسایل هسته‌ای از خود “بردباری” نشان نخواهند داد.