رژیم ایران با چین بزرگترین قرارداد اقتصادی را امضا می کند، ولی دفاع از مسلمانان اویغور را نادیده می گیرد

از آن جا که حکومت اسلامی ایران ادعا می کند که مدافع مسلمانان سراسر جهان است، و با این استدلال خود را یگانه پشتیبان فلسطینی ها معرفی کرده و به آن ها پول و اسلحه می رساند، در مذاکرات مربوط به امضای قرارداد ۲۵ ساله بازرگانی، کوچکترین اشاره ای به وضع تکان دهنده مسلمانان اویغور در چین نکرده و اقدامی برای بهبود وضع آنان به عمل نیاورده است.

در مقابل، وزیر خارجه ایالات متحده است که در دفاع از این مسلمانان زبان به اعتراض گشوده و از حکومت چین خواستار شده است به سرکوب اویغورها پایان دهد.

در گزارش های پیشین آمده است که چین، بیش از یک میلیون نفر از اویغورها را برای شستشوی مغزی، و با این هدف که اسلام را کنار بگذارد، آن ها را به اردوگاه های ویژه آموزشی متقل ساخت.

محدودیت دیگری علیه اویغورها که در این هفته افشاگری شد آن است که دولت پکن می کوشد بانوان مسلمان را که دارای یک یا دو فرزند هستند، عقیم کند تا نتوانند فرزندان بیشتری به دنیا آورند.

مقامات حکومت ایران گفته اند که امضای توافق همکاری با چین را یک افتخار برای خود می دانند، ولی کوچکترین انتقادی نسبت به این رفتار چین با مسلمانان اویغور مطرح نکرده اند.

مایک پمپئو در پیام خود در دفاع از اویغورها نوشت که چین یکی از بزرگترین مشتریان نفت ایران است و علی خامنه ای خود را رهبر مسلمانان جهان معرفی می کند، ولی کوچکترین اعتراضی به این رفتار پکن با مسلمانان اویغور نکرده است.

علاوه بر ایالات متحده، کشورهای اروپای غربی و از جمله بریتانیا، فرانسه، آلمان و همچنین دولت کانادا بارها نسبت به مظالمی که دولت چین بر اویغورها وارد می آورد اعتراض کرده اند. ولی هرگز سخنی در این زمینه از زبان رهبران رژیم ایران شنیده نشده است.

مرکز اقامت اویغورها در ایالت سین کیانگ است که در شمال غرب چین قرار دارد و در گذشته ترکستان شرقی نامیده می شده و امروز نام آن را “شین جیانگ” تلفظ می کنند. ارزیابی شده که حدود ۲۲ میلیون نفر مسلمان در این استان زیست می کنند. ولی هنوز هیچ کشور مسلمان، و حتی ترکیه که ادعای خلیفه گری مسلمانان جهان را دارد، نسبت به سرکوب آن ها اعتراض نکرده است.

دولت چین می کوشد این مسلمانان را از اجرای فرایض اسلامی باز دارد و از جمله روزه گرفتن و نماز خواندن و حتی پرورش ریش را برای آنان ممنوع ساخته است