رژیم ایران بدون توجه به هشدارهای بین المللی ، تعداد بیشتری از سانتریفیوژهای پیشرفته را در نطنز راه‌اندازی می‌کند

به گزارش  با وجود هشدارهای بین‌المللی و در ادامه نقض تعهدات هسته‌ای رژیم ایران ، تهران از قصد خود برای مونتاژ و راه‌اندازی ۱۷۴ سانتریفیوژ پیشرفته از نوع IR-2m در سایت غنی‌سازی اورانیوم نطنز خبر داده است.

رویترز نوشته است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  نیز روز گذشته (چهارشنبه) در گزارشی اعلام کرد که حکومت  ایران در ادامه نقض تعهدات برجامی‌اش ، با انتشار بیانیه ای به آژانس بین‌المللی اتمی اعلام کرده است  که برای مونتاژ و راه‌اندازی تعداد بیشتری از دستگاه‌های سانتریفیوژ پیشرفته از نوع IR-2m در سایت زیرزمینی غنی‌سازی اورانیوم نطنز برنامه‌ریزی می‌کند.

در این گزارش آمده است:  « حکومت ایران اشاره کرده که برای مونتاژ دو زنجیره شامل ۱۷۴ دستگاه سانتریفیوژ اضافی از نوع IR-2m در سایت غنی‌سازی سوخت اورانیوم – ۲۳۵ با درجه خلوص ۵ درصد برنامه‌ریزی می‌کند».

بنا به مفاد توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که میان ایران و قدرت‌های جهان به امضا رسیده ایران جز در سایت غنی‌سازی سوخت و با استفاده از سانتریفیوژهای نسل اول IR-1 که دارای قابلیت‌های بسیار کمی هستند، حق غنی‌سازی اورانیوم بیشتر یا با درجه خلوص بالاتر را ندارد.

از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و در پی اعلام حکومت ایران  مبنی بر  ادامه بازرسی‌های کارشناسان آن، روز گذشته(چهارشنبه) اعلام کرد که رافائل گروسی مدیرکل آژانس در تلاش برای یافتن «راه‌حل مورد رضایت طرفین» که به ادامه روند بازرسی‌ها بیانجامد، شنبه آینده به ایران خواهد رفت.

آژانس افزود که رافائل گروسی در سفر به تهران با مقامات ارشد ایرانی که نام آنها را ذکر نکرده، دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه، نیز اعلام کرد که ژان ایو لودریان وزیر خارجه این کشور در نشست امروز ( پنج‌شنبه )با همتایان خود از آلمان، بریتانیا و ایالات متحده در مورد تحولات مربوط به ایران گفت‌وگو خواهد کرد.