رژیم ایران برای دریافت طلبکاری خود از کره جنوبی، به تلاش ادامه می دهد. خبر دریافت کارمزد بی اساس است

حکومت ایران، دوباره کره جنوبی را به پیگیری قانونی پول‌های بلوکه شده در این کشور تهدید کرد.  همزمان، مقامات اقتصادی ایران گفتند گزارشی دایر بر این که بانک های کره جنوبی برای نگهداری سپرده ایرانی تقاضای کارمزد کرده اند، درست نیست.

کره جنوبی می گوید که به علت تحریم های بانکی بین المللی علیه رژیم ایران، قادر به انتقال این پول نیست.

غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه گفت:  ممانعت کره جنوبی از دستیابی ایران به پول‌های بلوکه‌شده این کشور و استفاده از آن برای خرید دارو و محصولات کشاورزی بسیار “غیرحرفه‌ای” و “ناپسند” است .

این در حالی است که رژیم اسلامی قرار است که به جای طلب هایش از عراق غذا و دارو بگیرد.

انصاری افزود:  «دولت کره جنوبی در این زمینه همکاری لازم را با ایران نداشته است.مجبوریم از طریق مسیر‌های قانونی برای دریافت منابع مالی خود اقدام کنیم».

وی  توضیح بیشتری درباره این اقدامات نداده است. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی نیز کره جنوبی را تهدید کرد که در صورت عدم ایفای تعهدات در آزاد سازی منابع ارزی ، اقدام قانونی خواهد کرد.

انصاری در واکنش به  درخواست دولت کره جنوبی برای دریافت پول در ازای نگهداری پول‌های ایران، گفت: «از کانال رسمی این موضوع را نشنیده‌ام و صحت ندارد، آنچه برای ایران اهمیت دارد استفاده از این منابع است».

حسن روحانی  و دیگر مقام‌های دولت ایران در هفته های گذشته به  ممانعت از استفاده از پول‌های ایران در بانک‌های کره جنوبی برای برای خرید کالاهای اساسی و دارو اعتراض کرده‌اند.

حسین تنهایی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی، گفته بود که میزان دارایی‌های مسدود شده ایران در این کشور بین ۶/۵ تا ۹ میلیارد دلار است.

وزارت خارجه کره ‌جنوبی  نیز در اواخر فروردین سال جاری خبر داده بود که از آمریکا و دیگر کشورهای مرتبط مجوز صادرات بشردوستانه به ایران را گرفته است.

حکومت ایران نیز تایید کرده بود که به دنبال دو سال مذاکره، دارو و تجهیزات پزشکی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار از کره جنوبی دریافت کرده است