رژیم ایران برای دستیابی به واکسن کرونا، پس از همکاری با کوبا، اکنون به روسیه روی می آورد

حکومت ایران، که احتمالا پی برده فاقد زیربنای تجهیزاتی و پژوهشی برای ساخت واکسن ضد کورونا می باشد، پس از آن که به کشور فقیر و پسماندۀ کوبا برای همکاری روی آورد، اکنون قصد دارد به همکاری مشابه با دولت روسیه بپردازد.

در این زمینه، رسانه‌های مسکو خبر دادند که  حکومت ایران و روسیه درباره تولید واکسن مشترک به مذاکره  پردازند.

سپاهی حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران، در هفته پیش ادعا کرده بود که رژیم ایران به فرمول ساخت واکسن ضد کورونا دست یافته است، که معلوم می شود این ادعا دروغ بوده است.

همچنین مقامات حکومت از تلاش برای تولید واکسن در انستیتو پاستور خبر دادند و همچنین اعلام کردند که حتی آزمایش بالینی آن آغاز شده است. انستیتو پاستور ادعا کرد که تنها مرکز پژوهشی در کشورهای آسیایی می باشد که توانایی انجام آن را دارد.

همچنین ادعا شد که واکسن ساخت ایران، با آن که هنوز مراحل ازمایشی را پشت سر نگذاشته، بهترین نوع واکسن و در ردیف کارخانجات بزرگ داروسازی جهان است.

کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه، در گفت‌وگو با روزنامه روسی ایزوستیا خبرداد که رژیم ایران و روسیه در حال آماده کردن مقدمات نشستی به‌منظور همکاری در زمینه تولید واکسن ضد ویروس کرونا هستند.

جلالی تاکید کرده که گرچه تهران اعلام کرده مرحله نخست آزمایش واکسن ایرانی بر روی انسان را آغاز کرده، اما همچنان در حال بررسی تمام واکسن‌های تولیدشده است.

او پیشتر نیز به خبرگزاری اسپوتنیک گفته بود: «ایران در زمینه تولید واکسن کرونا خواستار همکاری با روسیه است و ما این مسأله را به مسئولان روسی منتقل کردیم؛ در طول ماه‌های گذشته مذاکراتی هم انجام شده است».

در این گزارش آمده است : روسای جمهوری حکومت  ایران و روسیه در گفت‌وگوهای تلفنی که در ماه‌های آوریل و اکتبر داشتند، این موضوع را مطرح کرده بودند. حسن روحانی بر علاقه ایران برای همکاری با روسیه در حوزه تولید واکسن کرونا و تبادل تجربیات تاکید کرده بود.

سفیر ایران در روسیه در این خصوص گفته است که اکنون اسناد روسیه درباره واکسن درحال بررسی است و به‌زودی درباره یک جلسه حضوری تصمیم‌گیری می‌شود.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رییس مجلس نیز پیشتر گفته بود که ایران و روسیه درباره تولید مشترک واکسن کرونا در حال مذاکره‌اند.