رژیم ایران به زودی چهارمین مرحله نقض تعهدات در چارچوب برجام را اعلام خواهد کرد

کشورهای اروپایی نسبت به ادامه رفتارهای رژیم ایران در نقض برجام، هشدار داده اند

یک مقام دولتی در تهران اعلام کرد که گام دیگری در مسیر نقض تعهدات رژیم در چارچوب قرارداد اتمی موسوم به برجام، هم اکنون در مرحله بررسی نهایی قرار دارد و به زودی اعلام خواهد شد.

محمود واعظی رئیس دفتر روحانی اعلام کرد: ماهیت گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران، در پایان بررسی ابعاد مختلف اجرای آن، از سوی کمیته مربوط در دست بررسی است و پس از اتخاذ تصمیمات لازم، رسما اعلام خواهد شد.

مقامات حکومت پیشتر گفته بودند که ماهیت این گام مشخص شده و به زودی زمان اجرای آن اعلام خواهد گردید.

رژیم ایران اعلام کرده از آن جا که ایالات متحده از برجام خارج شده و کشورهای اروپایی نیز نمی توانند به داد و ستد بازرگانی با ایران و حمایت مالی از این کشور ادامه دهند، متقابلا تعهدات خود در چارچوب برجام را گام به گام زیر پا خواهد گذاشت.

کشورهای اروپایی نسبت به ادامه رفتارهای رژیم ایران در نقض برجام، هشدار داده اند.

محمود واعظی افزود: «اکنون کمیته‌ای در کشور در حال بررسی اقدام‌های طرف مقابل با اجرای گام سوم نقض تعهدات هسته‌ای است و اگر خواسته‌های ایران از طرف‌های مقابل محقق نشود، یک هفته قبل از اتمام فرصت ۲ ماهه این گزارش تکمیل و تقدیم رییس جمهوری می شود تا در مورد گام چهارم نقض  تعهدات هسته‌ای انجام ‌شود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز پیشتر از احتمال نقض بیشتر تعهدات برجامی جمهوری اسلامی خبر داده بود و گفته بود  به علت پایبند نبودن کشورهای اروپایی به تعهداتشان نقض تعهدات را آغاز کردیم و در این مسیر گام سوم را نیز که تحول بسیار بزرگی بود برداشته‌ایم ولی اگر آنها به تعهدات‌شان در این فرصت برگردند،  ما هم به تعهدات کامل‌ برمی گردیم و اگر آنها همین مسیر را ادامه دهند گام‌های بعدی را در این زمینه برخواهیم داشت.

واعظی افزود : اگر چنانچه طرف‌های ما در ۱+۴ به ویژه اروپایی‌ها نتوانند به تعهدات خود عمل کنند، ما برای برداشتن گام چهارم اقدام خواهیم کرد.

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این باره  گفت : اگر اروپا در انجام تعهداتش کوتاهی کند ، جمهوری اسلامی ایران قطعا گام چهارم نقض  تعهداتش در برجام را در دستور کار قرار خواهد داد .

حسین نقوی افزود : چرا باید به غربی‌ها اجازه دهیم بر همه امورات کشورمان نظارت کنند؟ لذا پیشنهاد می‌کنم ف  گام چهارم نقض تعهدات اجرا کنیم و اجازه بازرسی‌ها را به آنها ندهیم.

عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران نیز درباره گام بعدی بعد از مهلت ۶۰ روزه به اروپا گفت: حکومت ایران مرحله به مرحله از برجام خارج خواهد شد .ما دیگر به غنای۳.۶۷ درصد پایبند نیستیم و هر درصدی که بخواهیم بر اساس نیازمان تولید می‌کنیم.

حکومت ایران ماه گذشته  اجرای گام سوم تصمیم برجامی خود را رسما به اتحادیه اروپا اعلام کرد و کوتاه مدتی بعد عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد تا زمانی که اروپا به تعهدات خود در برجام عمل نکند ایران کاهش تعهدات خود در برجام را ادامه خواهد داد.

جمهوری اسلامی با استناد به دو ماده ۲۶ و ۳۶ برجام تهدید کرده است که اگر چون طرف‌های امضا کننده برجام به تعهدات خود در برجام عمل نمی‌کنند تعهدات برجامی خود را کاهش می‌دهد.

پرزیدنت  ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، سال گذشته ضمن اعلام خروج از توافق، هسته ای برجام دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر و به شدت اجرا کرد .