رژیم ایران به ساخت مکان تازه ای برای نصب سانتریفیوژهای نسل جدید می پردازد که زیر کوه خواهد بود

سخنان رئیس سازمان انرژی اتم ایران، علی اکبر صالحی، در مورد ساخت سایت جدیدی برای مونتاژ سانتریفیوژهای سریع، در اسرائیل و کشورهای جهان بازتاب گسترده ای داشت و چنین تلقی شد که حکومت ایران می خواهد بر شتاب خود برای رسیدن به بمب هسته ای بیافزاید.

صالحی گفت که آژانس اتمی ساخت مکان جدیدی را برای نصب این سانتریفیوژها آغاز کرده و آن را در ابعاد گسترده تری احداث می کند. ولی گفت که این بار سایت مزبور در زیر کوره ولی در فاصله کمی از نطنز برپا خواهد شد تا دشمنان نتوانند آن را بمباران و ویران سازند.

این سخنان دو ماه پس از وقوع انفجار در کارگاه نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز بیان می شود که طی آن، کارگاه به کلی ویران شد و نصب سانتریفیوژهای نسل جدید که بسیار سریع تر است متوقف گردید.

فردای روز انفجار نیز صالحی گفته بود که این مکان دوباره احداث خواهد شد و ماشین آلات بیشتری در آن نصب خواهد گردید تا غنی سازی اورانیوم با شتاب بیشتری انجام گیرد.

صالحی توضیح نداد که رژیم ایران به چه هدفی به غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد و حتی می خواهد آن را گسترش بخشد.

آژانس بین المللی اعلام داشته بود که ذخایر اورانیوم غنی شده رژیم ایران، ده برابر میزان تعهدی است که در چارچوب برجام به عهده گرفت.

صلاحی گفت ه این روند به سطح پیش از پیوستن رژیم ایران به برجام بازگشته است.

علی خامنه ای فتوا داده بود که در شریعت اسلامی، ساخت بمب اتمی حرام است. ولی آگاهان این فتوا را نوعی تقیه تلقی می کنند که به مفهوم تلاش برای فریب دادن دشمن و غافلگیر کردن آن است.

رژیم ایران ادعا کرده بود که قصد برپایی ده نیروگاه اتمی دارد. ولی معلوم شد که این موضوع نیز دروغی بیش نیست و دو نیروگاه اتمی ایران در بوشهر، توسط روسیه ساخته شده که سوخت آن را نیز تامین می کند.

در یک ادعای دیگر، رژیم گفته بود که اتم را برای تولید موتورهای هسته ای برای به حرکت درآوردن کشتی های بازرگانی می خواهد.