رژیم ایران تصمیمات کشورهای عرب را علیه رفتارهای تجاوزکارانه خود، مورد نکوهش قرار داده است

رژیم ایران تصمیمات کشورهای عرب را علیه رفتارهای تجاوزکارانه خود، مورد نکوهش قرار داده است

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران، نسبت به اظهارات و تصمیم “کنفرانس سران شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب “واکنش خشم آلودی نشان داده و گفت: «ما تلاش عربستان برای بسیج آرای کشورهای همسایه و عربی را ادامه فرایند بی سرانجامی می دانیم که آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران طی می کنند».

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی،  دیشب (پنجشنبه ) در سخنرانی افتتاحیه اجلاس فوری  سران شورای همکاری خلیج فارس برنامه هسته‌ای و موشکی ایران را تهدیدی برای امنیت جهانی توصیف کرد و با متهم‌کردن ایران به «مداخله در منطقه» آن را مانعی در برابر صلح توصیف کرد.

در این همایش، بیانیه ای از سوی وزرای خارجه‌ی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، انتشار یافت آمده است:  «شورا حمایت خود را از راهبرد آمریکا در قبال ایران از جمله مقابله با برنامه‌های موشکی و هسته‌ای ایران، فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده این کشور در منطقه، حمایت آن از تروریسم، مبارزه با فعالیت‌های خشن حزب‌الله، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شبه‌نظامیان حوثی و سایر گروه‌های تروریستی ابراز می‌دارد و اقدامات انجام‌شده توسط آمریکا برای مقابله با آنها را مورد تمجید قرار داد».

سخنگوی وزارت خارجه رژیم اسلامی با محکوم کردن بیانیه “کنفرانس سران شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب ” گفت: «بیانیه صادر شده از سوی سران برخی کشورهای عرب و خلیج فارس را که در آن اتهامات بی اساسی علیه کشورمان مطرح شده است، رد و محکوم می کنیم.»

ملک سلمان، در سخنرانی در “اجلاس فوری  سران شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب ” از تهدید برنامه هسته‌ای و موشکی ایران در به خطر انداختن امنیت جهانی گفته بود و افزود:  «از جامعه جهانی می خواهم تا به وظیفه خود در برابر تهدیدات ایران برای امنیت بین المللی عمل کند و مانع از دخالت ایران در امور دیگر کشورها شود».

برگزاری نشست فوری،  شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب در مکه به هدف رسیدگی به گسترش تعرض های رژیم ایران دیشب به میزبانی پادشاه عربستان سعودی  در مکه برگزار شده و به طور همزمان، میزبان نشست اضطراری این دو سازمان و همین طور سازمان همکاری های اسلامی است.

عراق تنها کشور حاشیه خلیج فارس بود که با بیانیه پایانی این نشست در محکومیت ایران مخالفت کرد و توصیه کرد که علیه امنیت ایران اقدام نکنند و موجب بروز جنگ احتمالی در منطقه نشوند .

اتحادیه عرب  ۲۲ کشور عضو دارد ولی عضویت سوریه از هنگام آغاز خیزش مردمی در هفت سال پیش در آن کشور، همچنان در حال تعلیق قرار دارد. .

عربستان سعودی دیروز  و امروز (آدینه) میزبان سه نشست مهم منطقه‌ای و بین المللی با حضور سران و مقام های کشورهای عرب و مسلمان است.