رژیم ایران خواهان بهبود روابط با عربستان است، ولی به کمک به حوثی ها ادامه می دهد. مذاکرات دو کشور بی نتیجه بود

یکی از سرکردگان گروه تروریستی حوثی در یمن که مورد حمایت حکومت ایران قرار دارد، اظهارات شدیدالحن وزیر خارجه عربستان سعودی را علیه حزب الله لبنان و نقش آن در ویران شدن لبنان مورد حمله قرار داد و اعلام داشت که حملات جنگی حوثی ها علیه خاک عربستان همچنان ادامه خواهد یافت.

چریک های حوثی این حملات را با کمک موشک ها و یا پهپادهایی به عمل می آورند که از جانب رژیم ایران برایشان فرستاده می شود و تا کنون آسیب هایی به خاک عربستان و نواحی غیرنظامی آن و از جمله فرودگاه بین المللی و پایانه های نفتی انجام داده اند.

فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان در آخرین سخنان خود، حزب الله لبنان را مزدور رژیم لبنان نامید و آن را متهم کرد که با عملیات فتنه گرانه خود، موجب ویرانی کشوری شده که روزگاری عروس خاورمیانه نامیده می شد.

وزیر خارجه عربستان گفت: ریشه بحران در روابط عربستان با لبنان، میزان نفوذ مخرب حزب الله در آن کشور است که عملا می کوشد آن کشور را به تصرف خود درآورد.

یک تحلیلگر امور لبنان نیز گفت که در سال های اخیر، حزب الله بر بسیاری از نهادهای دولتی و حکومتی در لبنان مسلط گردیده و عملا می خواهد حکومت را در آن سرزمین به دست گیرد. او گفت که یکی از این نمونه ها، تسلط حزب الله بر گمرکات لبنان و تلاش برای در انحصار گرفتن صادرات و واردات است.

همچنین سازمان چریکی حزب الله، امروز از ارتش لبنان بسیار قوی تر است و بیش از صد هزار موشک و خمپاره در اختیار دارد که توسط رژیم یاران برایش فرستاده شده است.

این درگیری در حالی که رژیم ایران همچنان می کوشد عربستان را به سوی خود بکشد و نگذارد که به پیمان دفاعی با اسرائیل بپیوندد و بر خصومت خود نسبت به رژیم ایران شدت بخشد.

فیصل بن فرحان تایید کرد که تا کنون چهار دور مذاکرات بین عربستان و ایران صورت گرفته که هیچ نتیجه ای به دنبال نداشته است.

عربستان انتظار دارد که رژیم ایران برای ابراز حسن نیت، کمک های نظامی خود به حوثی ها را متوقف سازد. بدیهی است که رژیم ایران حاضر نیست چنین خواسته ای را بپذیرد.

فیصل بن فرحان، به این امید که بتوان به نفوذ گسترده حزب الله در لبنان پایان داد، و یا آن را ضعیف ساخت، خواهان آن شد که ساختار سیاسی کنونی لبنان بکلی تغییر یابد.