رژیم ایران در رزمایش مشترک  چین و روسیه شرکت خواهد کرد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت دفاع چین اعلام کرد، حکومت ایران در رزمایش مشترک چین و روسیه شرکت خواهد کرد .این رزمایش  قرار است در هفته‌های آینده انجام گیرد.

در این گزارش آمده است که وزارت دفاع جمهوری خلق چین همچنین اعلام کرده که ایران به همراه ارمنستان، بلاروس، میانمار، پاکستان و چند کشور دیگر در این رزمایش که «کاکس ۲۰۲۰» نام دارد و در جنوب روسیه برگزار خواهد شد، شرکت خواهند کرد.

این رزمایش از ۲۱ تا ۲۶ سپتامبر جاری انجام خواهد شد که در آن پارامترهای فنون دفاعی، دور زدن و محاصره و کنترل و فرماندهی میدانی نبردها مورد تمرکز قرار خواهد گرفت.

این رزمایش در حالی برگزار می‌شود که رسانه‌های بین‌المللی و ایرانی در ژوئیه گذشته از امضای قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین خبر دادند و بر شق نظامی و غیر علنی آن انگشت گذاشتند.

«پترولیوم اکونومیست» نیز بیشتر از  حضور ۵ هزار نیروی امنیتی چین در خاک ایران برای حفاظت از پروژه‌های چین خبر داد.

پیشتر نیز  روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارشی در این باره نوشته که چین در قبال مشارکت در پروژه‌های اقتصادی و نظامی ایران برای مدت ۲۵ سال با تخفیفی ویژه از ایران نفت خواهد خرید.

سایمون واتکینز، خبرنگار انگلیسی نیز در افشاگری خود درباره  جزئیات قرارداد بیست و پنج سالۀ ایران و چین نوشته است که چین قصد دارد در پایان اجرای این قرارداد ایران را به یک مرکز بزرگ جاسوسی و کنترل و مراقبت دهها میلیون ایرانی تبدیل کند.

سایمون واتکینز نوشته های خود را بر اساس  “منابع آگاه در داخل ایران” مستند کرده و نوشته است که “مرحلۀ آتی توافق بیست و پنج سالۀ چین و ایران استقرار گستردۀ تجهیزات جاسوسی الکترونیکی و جنگ سایبری در اطراف بندر چابهار با شعاع عملیاتی پنج هزار کیلومتر و همچنین اجرای همزمان نظام کنترل و مراقبت گستردۀ مردم ایران خواهد بود که بر اساس مدل نظام کنترل و مراقبت چین ساخته خواهد شد.”

او نوشته است:  این طرح منطبق با راهبرد درازمدت پکن در قبال ایران است. بر اساس این راهبرد ایران در پایان قرارداد بیست و پنج ساله به یکی از ارکان جغرافیای سیاسی چین بدل خواهد شد که در عین حال نیروی کار جوان آموزش دیده و ارزان را در اختیار چین قرار خواهد داد.

سایمون واتکینز افزوده است که در پی موافقت علی خامنه ای ، فرماندهان سپاه پاسداران و سرویس های اطلاعاتی حکومت اسلامی، چین در نظر دارد تا  از هفتۀ دوم نوامبر آینده طرح کنترل و مراقبت میلیون ها ایرانی را به اجرا بگذارد.

این خبرنگار انگلیسی در ادامه نوشته است:  به موجب طرح پکن، حدود ده میلیون دوربین مداربسته در هفت شهر پرجمعیت ایران و حدود پنج میلیون دوربین مداربسته در بیست و یک شهر دیگر ایران مستقر و کلیه این دوربین ها مستقیماً به سامانه های اصلی کنترل و مراقبت دولت چین وصل خواهند شد.

در پایان این روند هفت شهر ایران از جمله بیست و پنج کشور جهان خواهند بود که در آن بالاترین نظام کنترل و مراقبت اجرا خواهد شد. این اقدام به گفتۀ خبرنگار بریتانیایی به دولت پکن امکان می دهد که بتواند به فاصلۀ یک نسل با ترکیب داده های مراقبت و داده های ثبت شده در سطوح محلی، ملی و منطقه ای حتی رفتار تک تک افراد را نیز کنترل کند.