رژیم ایران در واکنش به بلینکن: «تا آمریکا به برجام برنگردد، ما به اجرای کامل برنمی‌گردیم»

وزیر خارجه جدید آمریکا در آخرین سخن خود گفته بود “تا هنگامی که رژیم ایران به طور کامل به برجام باز نگردد، و اجرای همه تعهدات خود را از سر نگیرد، ایالات متحده به برجام باز نخواهد گشت. ولی اکنون محمد جواد ظریف می گوید که توپ، در زمین آمریکاست و آن ها هستند که نخست باید به اجرای تعهدات خود در چارچوب برجام باز گردند و تحریم ها با باطل کنند، و تنها پس از آن است که ایران نیز به تعهدات برجامی خود باز خواهد گشت.

در این رابطه،، محمد جواد ظریف،با انتشار پیامی در توییتر از کابینه جدید آمریکا خواسته است که “شکست حداکثری ترامپ” را فراموش نکند. همزمان مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم هشدار داد که “پنجره زمانی بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای در حال بسته شدن است.”

هم‌زمان کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین هم درباره “تغییر سطح همکاری” رژیم  با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داده است.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس نیز  می‌گوید وقتی آمریکا به توافق برجام پایبند نیست، ایران نیز «هیچ وظیفه‌ای» در این زمینه ندارد.

او در حالی این ادعا را مطرح می کند که پیشتر  آنتونی بلینکن، وزیر خارجه جدید آمریکا، در نخستین کنفرانس خبری خود گفته بود

موضع بایدن این است که اگر ایران به تعهداتش در برجام برگردد، ایالات متحده هم همین کار را خواهد کرد و بعد از آن به دنبال “توافقی بلندمدت‌تر و مستحکم‌تر” با حکومت اسلامی خواهد بود.

او در ادامه افزوده است که  «ایران در چند بُعد از (توافق برجام) تعهداتش را انجام نمی‌دهد. در صورت تصمیم به بازگشت به تعهدات خودشان، این امر زمان‌بر خواهد بود، برای ما هم که بخواهیم ارزیابی کنیم که آنها به تعهدات‌شان عمل می‌کنند، زمان خواهد برد.»

قالیباف در ادامه گفته است: «ما هیچ وظیفه‌ای نداریم که وقتی آن‌ها پایبند نیستند، ما باشیم. هر وقت آن‌ها به تعهدات‌شان عمل کردند یعنی رفع تمام تحریم‌ها و مشکلات بانکی و نفتی و تجاری ما برداشته شد، با گزارش به مجلس دوباره بر اساس مواد ۳۶ و ۳۷ به تعهدات خودمان می‌توانیم برگردیم.»

او گفته است : «در غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم که قرار بود سالانه ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شود، از جهت زمان‌بندی جلوتر هستیم و در عرض حدود یک ماه ۱۷ کیلوگرم اورانیوم غنی‌سازی شده است.»

مجلس در حدود دو ماه پیش در جریان تصویب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»، دولت را ملزم کرد که سالانه ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد ذخیره کند و اگر تا سوم اسفند سال جاری، تحریم‌های مالی، بانکی و نفت حذف نشود، بازرسان آژانس از ایران اخراج شوند و و ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

مقام‌های دولت حسن روحانی و علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، نیز پس از تصویب این قانون از آن به تندی انتقاد کردند، اما پس از تایید آن از سوی خامنه ای و  شورای نگهبان، مجبور به اجرای آن شدند.