رژیم ایران در یمن پسرفت می کند، ولی ادعا دارد که در آستانه پیروزی است

در یمن، در همان حال که نیروهای وابسته به حکومت اسامی ایران، موسوم به حوثی ها، در حال عقب نشینی هستند و مواضع بیشتری را از دست داده اند، محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران ادعا می کند که حوثی ها به دستاوردهای نظامی بیشتری نائل شده اند و به زودی بر سراسر یمن مسلط خواهند شد.

به گفته تحلیلگران، این سخنان نشان از دخالت گسترده رژیم ایران در خونریزی ها یمن دارد که موجب طولانی تر شدن این جنگ و کشته شدن شمار بیشتری از شهروندان غیرنظامی و به ویژه زنان و کودکان شده است. این ادعا در حالی مطرح می شود که رسانه های جهانی از سقوط یک فروند هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین حکومت ایران در حریم هوایی یمن خبر دادند و سازمان های بین المللی یک بار دیگر ار رژیم ایران خواستار دشند از دخالت در امور یمن دست بردارد.

دولت عربستان می گوید که سرنگون شدن هواپیمای اطلاعاتی رژیم ایران بر فراز یمن، توسط نیروهای ائتلاف به رهبری دولت ریاض سورت گرفته است.

اکنون چند روز است که نبردهای شدیدی در بندر حُدیدَه در عرب یمن جریان دارد و همچنین نیروهای وابسته به عربستان می کوشند فرودگاه آن شهر را از تصرف حوثی ها بیرون آورند.

مواضع شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در بندر حدیده از سوی نیروهای اتلاف به رهبری عربستان سعودی به شدت مورد بمباران هوایی قرار گرفته است. همزمان میانجی سازمان ملل متحد تلاش دارد بخاطر حفظ جان غیر نظامیان نیروهای حوثی را به ترک حدیده تشویق کند.

مقام‌های سازمان ملل متحد بیم آن دارند که طولانی تر شدن محاصره حدیده بحران انسانی وخیم این کشور را وخیمتر سازد.

بندر حدیده در کرانه  دریای سرخ تنها راه مهم تدارکاتی برای شورشیان حوثی است که صنعا پایتخت را در کنترل دارند. حملات شدید نیروهای اتلاف به بندر حدیده از ۶ روز پیش آغاز شده است .

کنترل این بندر وضعیت جنگ چند ساله یمن را به نفع عربستان سعودی و علیه ایران تغییر خواهد داد. این ۲ قدرت منطقه ای در پشت جنگ نیابتی چند ساله در یمن قرار دارند. عربستان سعودی ازدولت قانونی عبد رب منصور هادی و ایران از شورشیان حوثی حمایت میکنند. به گزارش خبر گزاری رویترز هلکوپتر‌های توپ دارآپاچی تک تیر اندازان حوثی در بندر حدیده را که از پشت بام خانه‌ها و مدارس به سوی نیرو‌های اتلاف تیر اندازی میکردند هدف قرار دادند.

وزیر خارجه امارات اعلام کرد: ۱۰۰ دستگاه کامیون پر از مواد غذایی و پزشکی از بندر عدن راهی بندر حدیده شده است تا کمک‌ها را در اختیار مردم در محاصره قرار گرفته شهر قرار دهند. وی افزود: از فرستاده سازمان ملل خواسته است تا حوثی‌ها را به ترک حدیده تشویق کند تا جلوی خونریزی گرفته شود.

یک دیدگاه

Comments are closed.