رژیم ایران دعوت برای مذاکره با امیرنشین ها را از سر گرفت، ولی عربستان می گوید “به شما اعتماد نداریم”

حکومت ایران در ادامه تلاش دیپلماتیک برای دور ساختن امیرنشین های عرب حوزه خلیج فارس و به ویژه عربستان سعودی از اسرائیل و ایالات متحده، همچنان ادعا می کند که مذاکرات دیپلماتیک، بهترین راه برای پایان بخشیدن به نزاع های منطقه ای است. سخنگوی وزارت خارجه حکومت اسلامی، امروز (چهارشنبه) در این رستا گفت: «حکومت اسلامی ایران، مذاکره را یگانه راهکار مشکلات منطقه ای می داند و همه توان خود را برای ایجاد چنین فضایی به کار می برد».

این سخنان در حالی بیان می شود که سپاه پاسداران، با انجام حملات موشکی علیه تاسیسات نفتی آرامکو در شمال شرق عربستان، آسیب سنگینی به آن مکان وارد آورد و تولید نفت در عربستان را برای چند روز به نصف کاهش داد. علاوه بر این، حکومت ایران بارها عربستان و امیرنشین را به انتقام جویی تهدید کرده و خواستار دور شدن آن ها از ایالات متحده گردیده است.

رژیم ایران در واکنش به آسیب شدیدی که به صادرات نفت آن کشور وارد آمده، شش نفتکش را نیز در آب های خلیج فارس هدف قرار داد.

علیرغم همه این تعرضها رژیم ایران، محمد جواد ظریف در ماه های اخیر چند بار به رهبران امیرنشین ها پیشنهاد کرده که طرفین به مذاکره بنشینند – و در همان حال، فرماندهان سپاه پاسداران به تهدیدهای جنگی ادامه داده اند و دخالت های عوامل ایران برای تغییر رژیم در بحرین نیز همچنان ادامه یافته است.

مقامات حکومت اسلامی ایران، و از جمله عباس عراقچی معاون وزیر خارجه، امروز (چهارشنبه) گفتند که عربستان سعودی هنوز به فراخوانی رژیم ایران برای گفتگوهای دیپلماتیک، پاسخ نداده است.

سران عربستان سعودی در هفته های اخیر گفته اند که به وعده ها و تعهدات رژیم ایران نمی توان اعتماد کرده و وعده های محمد جواد ظریف، همانا نشاد دادنِ درِ باغ است و سیاستگذاران اصلی رژیم ایران شخص علی خامنه ای و سپاه پاسداران هستند که همچنان آرزوی تسلط بر منطقه را دارند.

وزیر خارجه امارات عربی متحده، به نام انور قَرقاش دز این هفته پیشنهاد کرده بود که طرفین نزاع به گفتگو بنشینند. سخنان امروز عباس موسوم پاسخگویی به این فراخوانی و استقبال از آن بود.

دو ماه پیش، هنگامی که ایالات متحده به کشورهای استفاده کنند از کشتیرانی در آب های خلیج فارس، پیشنهاد کرد که یک نیروی بین المللی برپا کنند تا بتوانند امنیت کشتی های خود را تامین نمایند، حکومت ایران طرحی انتشار داد و در آن از کشورهای عرب جنوب خلیج فارس دعوت کرد به ایران بپیوندند تا بتوان سیستم امنیتی لازم را به وجود آورد. ولی کشورهای عرب می گویند در همان حال که مهاجم اصلی خود رژیم ایران است، نمی توان آن را به عنوان عنصر اصلی تامین کننده امنیت خلیج، وارد صحنه کرد.