رژیم ایران دوباره ادعا کرد سقوط هواپیمای اوکراینی را “شبیه سازی” کرده و مسئولان مجازات می شوند

مقامات سپاه پاسداران ادعا کردند که توانسته اند فاجعه پرتاب موشک به سوی هواپیمای مسافری اوکراینی را “شبیه سازی” کنند و چگونگی وقوع آن را مشخص سازند و به زودی حکم مجازات مسئولین را صادر خواهند کرد. ولی آن ها درباره جزئیات امر توضیحی نداند و این موضوع همچنان با پنهانکاری روبروست و رژیم ایران از دادن اطلاعات قابل اعتماد به خانواده ها و همچنین کشورهای وابسته، طفره می رود و از این رو، بارها مورد انتقاد شدید جهانی قرار گرفته است.

علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران،‌ بدون اعلام  جزئیات کامل درباره عاملان سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط موشک های سپاه پاسداران، خبرداد که  حکم مقصران هواپیمای مسافربری اوکراین،‌ پیش از فرا رسیدن سالگرد این حادثه در دی‌ماه صادر خواهد شد.

او افزود:  «در یک ماه گذشته،‌ موضوع پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی را از تشکیلات قضایی پیگیری کردم که اعلام کردند فقط حکم قاضی برای مقصران حادثه باقی مانده است».

فدوی در ادامه بدون اشاره به تعداد مقصران،‌ اتهام آنان و حکم احتمالی،  گفت:‌ «قول می‌دهیم که حکم قاضی برای مقصران در سقوط هواپیمای اوکراینی تا پیش از سالگرد این اتفاق ناگوار صادر و دیه و بیمه به نرخ بین‌المللی تا قبل از سالگرد شهادت ایرانیان در هواپیمای اوکراینی به خانواده‌ها پرداخت شود».

پیشتر مقام‌های اوکراین گفته بودند دولت ایران به آنها اعلام کرده تعداد متهمان شش نفر است.

دادستانی کل اوکراین، نیز پیشتر در این باره گفته بود که مطابق اتهام‌هایی که به این افراد تفهیم شده حداکثر مجازات آنان سه سال حبس است.

از سوی دیگر، علی فدوی در حالی از پرداخت قریب‌الوقوع “دیه و بیمه” به خانواده‌ها سخن گفته است که روزنامه شرق به نقل از یک مقام دولتی گزارش داد که ۲۰۰ میلیون یورو برای پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی «از صندوق توسعه ملی برداشت خواهد شد».

این در حالی که لعیا جنیدی، معاون حقوقی روحانی پیشتر در این باره گفته بود که  برداشت از صندوق یکی از گزینه‌های مطرح است.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی خانواده کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، نیز در واکنش به این خبر گفته بود: «از صندوق توسعه‌ کشور پول برمی‌دارند تا غرامت کثافت‌کاری و جنایت‌ سپاه پاسداران را پرداخت کنند. هم از نان مردم بزنند هم خانواده‌های جان‌باختگان را یک عمر شرمنده‌ مردم کنند».

اما اکنون مشخص شده است که در لایحه بودجه‌ای که دولت به مجلس ارائه کرده، برداشت از صندوق توسعه ملی برای پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی ذکر نشده است.

هواپیمای مسافربری اوکراینی دی ماه سال گذشته بر فراز آسمان تهران،   هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران پس از چند روز پنهانکاری، سرانجام عامل این فاجعه را «خطای انسانی» اعلام کردند.

حامد اسماعیلیون، هفته گذشته گفته بود که همزمان با نزدیک شدن به سالگرد سرنگونی هواپیما، تماس و فشار نیروهای امنیتی سپاه پاسداران بر خانواده کشته‌شدگان افزایش یافته است.