رژیم ایران: دوباره موشک فضا پیما می فرستیم و سه ماهواره نیز بزودی آماده پرتاب می شود. 

حکومت ایران اعلام کرد که قصد دارد به زودی موشک دیگری را به فضا پرتاب کند که قرار است ماهواره ای را در مدار کره زمین قرار دهد. رژیم ایران همچنین اعلام کرد که ساخت سه ماهواره در دست تکمیل است و حداگثر سه ماه دیگر آماده پرتاب خواهد شد. خبر آزمایش جدید موشک فضا پیما در حالی انتشار می یابد که کشورهای غربی همچنان بر رژیم ایران فشار می آورند که برنامه های موشکی را متوقف سازد.

مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فضایی  حکومت ایران گفت:بزودی سه ماهواره بومی ایران در سه ماه آینده کامل و آماده پرتاب می‌شود.

مرتضی براری افزود:این ماهواره ها پس از طی کردن فرآیند پرتاب توسط مراجع مربوطه، تحویل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می شود و این وزارت خانه مراحل پرتاب و تزریق آن را در مدار انجام خواهد داد.

وی افزود: در برنامه ۱۰ ساله اول هدف ما دستیابی به چرخه کامل فناوری فضایی و کسب جایگاه اول علمی در منطقه بود که به این هدف رسیدیم و در برنامه ۱۰ ساله بعد  حفظ این جایگاه علمی و تبدیل اقتدار ملی به اقتدار اقتصادی در عرصه فضا و تزریق ماهواره و قرار دادن آن در مدار و ارایه خدمات پایدار در مدارهای سنجشی در ۵۰۰ کیلومتری و ماهواره های مخابراتی در مدار ۳۶هزار کیلومتری است.

محمدجواد آذری جهرمی در حدود ۲ ماه پیش گفته بود، آزمایش‌های ماهواره مخابراتی «ناهید» به اتمام رسیده و کار هماهنگ‌سازی برای عملیات پرتاب با آن با همکاری وزارت دفاع تا چند روز آینده تکمیل می‌شود. اما برخی منابع خبری گزارش دادند که ، تصاویر هوایی نشان از محل پرتاپ ناهید نشان داده است  که اقدام ایران در پرتاب یک موشک ماهواره‌بر، در مرحله ابتدایی دچار مشکل شده و به شکست انجامیده است.

علت شکست‌های پیاپی در پرتاب این موشک‌ها روشن نیست؛  روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از برخی مقام‌های پیشین و فعلی دولت آمریکا گزارش داده بود کاخ سفید “برنامه محرمانه‌ای” برای مقابله با برنامه موشکی جمهوری اسلامی دارد.

براری گفت: ماهواره مخابراتی ایران سال آینده راه اندازی می شود