رژیم ایران رزمایش “فاتحان خیبر” را برگزار کرد. اکنون ترکیه به رزمایش با آذربایجان، با نام “برداران ثابت قدم” می پردازد

ساعاتی پس از آن که علی خامنه ای به آذربایجان هشدار داد که مبادا حفظ امنیت خود را به دست کشورهای دیگر بسپارد، و اشاره او در واقع به رزمایش موسوم به “سه برادر” بود که آذربایجان با شرکت ارتش های ترکیه و پاکستان برگزار کرد، سخنگوی ارتش ترکیه اعلام داشت که از فردا (سه شنبه) رزمایش جدیدی با ارتش آذربایجان برگزار خواهد کرد که این بار در منطقه خودگردان نخجوان، متعلق به آذربایجان و چسبیده به مرز ایران برگزار خواهد شد – و این در حالی که رزمایش هفته پیش، در داخل خاک آذربایجان و به دور از مرزهای ایران برگزار شده بود.

خامنه ای به شیوه همیشگی رژیم ایران، برای آن که به طور مستقیم با ترکیه و پاکستان درگیر نشود، اسرائیل را بهانه جدل امنیتی خود با آذربایجان قرار داد و بیشترین تمرکز او بر این ادعا بود که آذربایجان امنیت خود را به دست اسرائیل سپرده، که مسلما دروغی به شیوه “تقیه” مسلمانان شیعه است.

اکنون ارتش ترکیه اعلام می دارد که قصد دارد با نیروهای مسلح آذربایجان، رزمایش جدید را چسبیده به مرز شمالی ایران برگزار کند که برای رژیم ایران اهمیت استراتژیک بالایی دارد.

مقامات رژیم هنوز به این آگاهی رسانی ارتش ترکیه واکنشی نشان نداده اند، ولی بی تردید دست اندرکاران امور امنیتی رژیم، این رزمایش را نوعی هشدار خطاب به رژیم ایران می دانند که در روزهای گذشته گفته بودند که در صورت لزوم به داخل آذربایجان نیروی نظامی خواهند فرستاد.

فرمانده یک تیپ زرهی از نیروی زمینی ارتش ایران تهدید کرده بود که ایران ممکن است نخجوان و قره باغ علیا را به تصرف خود درآورد تا آذربایجان را گوشمالی داده باشد.

ارتش ترکیه اعلام کرده که رزمایش جدید با نام “برادران ثابت قدم” توسط نیروهای زمینی دو کشور انجام خواهد گرفت. این، اشاره مستقیمی به این احتمال است که آذربایجان خود را برای رویارویی با نیروهای مسلح رژیم ایران در صورت تعرض به نخجوان آماده می سازد.

این نخستین بار نیست که رژیم ایران تهدید کرده که نخجوان را مورد تعرض قرار خواهد داد. این تهدید، هربار که روابط ایران با آذربایجان به تیرگی کشیده تکرار شده است.

جنگ ۴۴ روزه ای که در آن رژیم ایران علنا از جمهوری ارمنستان در برابر جمهوری آذربایجان پشتیبانی کرد، یک شکست دیگر نیز برای رژیم ایران و متقابلا تقویت موضع آذربایجان در برابر ایران و ارمنستان به دنبال داشت و آن تسلط بر دالانی زمینی است که خاک آذربایجان را مستقیما به نخجوان متصل می سازد و در گذشته به دست ارمنستان بوده و مرز مشترک آن جمهوری با ایران محسوب می شده است.

رژیم ایران گفته است که چنین وضعی را تحمل نخواهد کرد. ارتش ترکیه در این پیروزی دولت باکو سهم عمده ای داشت و اکنون می خواهد پیمان همکاری و دوستی خود با آذربایجان شیعه را یک پله درگیر مستحکم سازد و آن، برگزاری رزمایش زمینی مشترک، این بار در نخجوان است.

این واقعیت ها نشان می دهد که رژیم یاران به علت سیاست یاغیگری و دخالت در امور کشورهای همسایه، هیچ دوست و یاوری جز سازمان های تروریستی عربی و فلسطینی، در این منطقه ندارد.