رژیم ایران زیر فشارهای بین المللی، دوباره رافائل گروسی را برای مذاکرات نظارت و بازرسی، به تهران دعوت کرد

رافائل گروسی رئیس آژانس بین المللی انرژی اتم تایید کرد که برای انجام گفتگو با مقامات رژیم ایران پیرامون بازگشت آن ها به میز مذاکرات برجامی، به تهران دعوت شده است. ظاهرا این دعوت به هدف نشان دادن نوعی نرمش از جانب دولت رئیسی در برابر فشارهای بین المللی است.

این دعوت در حالی صورت می گیرد که تلاش رژیم ایران برای دور زدن گفتگوها با ایالات متحده با شکست روبرو شده است.

حکومت ایران هفته پیش اعلام داشت که یک هیات دیپلماتیک جدید را که مامور انجام گفتگوهای برجامی است، به بروکسل می فرستد تا با بلندپایگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا رایزنی های پیرامون چگونگی ادامه مذاکرات برجامی انجام دهد. ولی این اندیشه از جانب اتحادیه اروپا قاطعانه رد شد و اکنون گروسی را به تهران دعوت می کنند که به نحوی با او کنار آیند.

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتم که نمی خواهد ارتباط با رژیم ایران به طور کامل قطع شود، در این هفته به صراحت گفت که ادامه محدودیت ها نسبت به بازرسان بین المللی انرژی اتمی در تهران، موجب نگرانی های شدید شده است.

رژیم ایران بر خلاف تعهدات پیشین خود، به آژانس اجازه نداد دوربین های کارخانه تولید سانتریفیوژ در کرج را دوباره نصب کنند و ادامه کرد که آنجا مکان شدیدا امنیتی است که به تحقیقات درباره انفجار اخیر ادامه یابد و از این رو به بازرسان بین المللی، تا پایان تحقیقات اجازه ورود داده نخواهد شد.

گروسی در مصاحبه ای گفت که او درک می کند که مدت زمانی طول می کشد تا دولت جدید ایران پرونده اتمی را مطالعه کند و این امر در مورد دولت جدید ایالات متحده نیز وجود داشت. ولی زمان بازگشت رژیم ایران به مذاکرات بیش از حد طولانی شده، زیرا سه ماه می گذرد و این در حالی که در ایالات متحده، تنها دو ماه طول کشید.

خانم جین  ساکی سخنگوی کاخ سفید واشنگتن گفت: محروم کردن بازرسان آژانس از ادامه ماموریت در ایران، به سود منافع ایالات متحده نیست.  از همین رو، دولت پرزیدنت بایدن مشتاق از سرگیری مذاکرات برجامی و بازگردانیدن همه چیز به وضع پیشین است.

جین ساکی گفت که ایالات متحده همچنان یک مسیر دیپلماتیک را در پیش گرفته و انتظار دارد که حکومت ایران هرچه زودتر به مذاکرات برجامی در وین باز گردد.

در تهران نیز برخی رسانه های وابسته به رژیم و از جمله کیهان و جوان، خواستار ادامه سیاست آشتی ناپذیر در برابر آمریکا شدند و از جمله نوشتند آنانی که فکر می کنند مشکلات کنونی ایران به علت نبود روابط دوستی با آمریکاست، شدیدا اشتباه می کنند.