رژیم ایران: «شایعۀ تبانی بین ایران و روسیه برای برکنار شدن بشار اسد به هدف اتمام بحران در سوریه درست نیست»

رژیم ایران خبری را نادرست خواند که در آن آمده بود، حکومت ایران و جمهوری روسیه به طور پنهانی توافق کرده اند بشار اسد را از ریاست جمهوری سوریه برکنار کنند تا شاید با این اقدام بتوانند به جنگ خانگی در آن کشور که هشت سال است ادامه دارد پایان دهند.

مدیرکل امور بین‌الملل حکومت ایران، این خبر را شایعه خواهد و گفت: موضوع “دروغ بزرگ و بازی رسانه‌های آمریکایی-صهیونیستی” است. رسانه های اسرائیلی هیچ خبری در این راستا انتشار نداده بودند، ولی حکومت ایران هر گزارشی را که برای خود ناخرسند می یابد، به آن چه که “صهیونیست ها” می نامد، نسبت می دهد.

حسین امیرعبداللهیان، در توییتر خود نوشت “تهران از حاکمیت، وحدت ملی و تمامیت ارضی سوریه قویا حمایت می‌کند.”

وی گفت «شایعه توافق ایران و روسیه برای استعفای وی دروغ بزرگ … است و تهران از حاکمیت، وحدت ملی و تمامیت ارضی سوریه قویا حمایت می‌کند».

وی در این توییت با انتشار عکسی از بشار اسد در کنار قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، بشار اسد را “رئیس جمهور قانونی سوریه و رهبر بزرگ مبارزه با تروریسم تکفیری” توصیف کرده است.

پاسدار قاسم سلیمانی که از حامیان مهم حکومت بشار اسد بود دی ماه سال گذشته توسط  آمریکا در بغداد کشته شد.

شماری از  رسانه‌های عربی نیز به نقل از مخالفان دولت سوریه نوشته اند:  سه کشور حاضر در مذاکرات صلح آستانه یعنی ایران، روسیه و سوریه درباره احتمال برکناری رئیس جمهور سوریه با هدف “تغییر در نگاه بین‌المللی” مذاکره کرده‌اند.

تا کنون گزارشی رسمی از چنین توافقی منتشر نشده و علاوه بر آقای امیرعبداللهیان بعضی مقام‌ها و رسانه‌های روسیه هم این موضوع را رد کرده‌اند.

الکساندر آکسِنِنوک، دیپلمات ارشد وزارت خارجه روسیه نیز که سال‌ها در سوریه خدمت کرده، یک ماه پیش با انتشار مقاله‌ای در وب‌سایت “شورای روابط بین‌المللی روسیه” از بشار اسد به شدت انتقاد کرد و گفت «بر اساس همه مشاهدات ما، رهبری سوریه علاقه‌ای ندارد که موضعی منعطف و توأم با حزم و دوراندیشی اتخاذ کند بلکه برعکس، تمرکز را بر راه‌حل نظامی گذاشته و به‌سختی در برابر اصلاحات مقاومت می‌کند».

به‌گفته وی برخی مواقع نمی‌توان فهمید که ارتش سوریه علیه تروریست‌ها مشغول جنگ است یا علیه خودِ مردم سوریه.

این مواضع در برخی رسانه‌های عربی و ترکی از جمله شبکه تلویزیونی رسمی ترکیه “تی‌آرتی” گمانه‌زنی‌ها از تصمیم روسیه به حذف بشار اسد را دامن زد.