رژیم ایران قصد تولید بمب هسته ای دارد. کمالوندی می گوید ایران قادر است به غنی سازی ۶۰ درصدی برسد

سخنان مقامات ارشد آژانس اتمی ایران، که گفته اند به آسانی می توانند غنی سازی اورانیوم را به چهل تا شصت درصد برسانند، زنگ خطر را بار دیگر در جهان به صدا در می آورد و به مقامات آژانس بین المللی هشدار می دهد که اگر هرچه زودتر برای مهار کردن برنامه های اتمی رژیم یاران به تلاش نپردازند، ممکن است به زودی با یک ایران اتمی روبرو شوند و آنگاه خیلی دیر خواهد بود.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتم ایران، در سخنانی که امروز (چهارشنبه) در رسانه های همگانی حکومت ایران انتشار یافت، از جمله گفت: «ایران از قدرت غنی سازی اورانیوم در سطح چهل درصد و حتی شصت درصد برخوردار است و می تواند اگر مقتضی بداند، به آن دست بزند.

او یادآوری کرد که مجلس شورای اسلامی، دولت را مکلف ساخته که به غنی سازی بیست درصدی روی آورد و در همین رابطه گفت: اگر مقامات صلاح بدانند، سازمان انرژی اتم ایران می توانند میزان غنی سازی را حتی تا ابعاد شصت در صد افزایش دهند.

گفتنی است: برای ساخت بمب اتمی، اورانیوم باید به غلظت هشتاد تا نود درصد برسد و کارشناسان گفته اند که اگر حکومتی به سطح بیست درصد برسد، به آسانی می تواند به هشتاد تا نود درصد نیز دست یابد و آنگاه در مدتی بسیار کوتاه می تواند نخستین بمب اتمی خود را تولید کند.

بهروز کمالوندی این سخنان را در آیین چهلمین روز نابودی محسن فخری زاده بیان کرد که رژیم ادعا می کند توسط اسرائیل ترور شده است. حکومت ایران، فخری زاده را یک دانشمند اتمی معرفی کرده، و این در حالی که ماموریت فخری زاده، تامین وسایل و تجهیزات مورد لزوم تاسیسات اتمی بوده و خود او، از این دانش بهره ای نداشته است.

حکومت ایران در سال های نخستین آغاز برنامه اتمی و همچنین در دوران هشت ساله ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، همیشه ادعا می کرد که دانش اتمی را برای امور مردمی و غیرنظامی می خواهد و آن را “حق مسلم مردم ایران” توصیف می کرد. ولی اکنون مدتی است که رژیم، سطح غنی سازی را از سه و نیم درصد که برای راه اندازی کوره های اتمی است، به بیش از چهار و نیم درصد افزایش داد و اکنون می خواهد به بیست درصد بپردازد و کمالوندی می گوید که سطح غنی سازی را می توان به آسانی تا شصت درصد نیز بالا برد.

کمالوندی، خود اعتراف کرده که ایران به اورانیوم بیست درصدی یا بالاتر از آن نیازی ندارد.

آگاهان می گویند که حکومت ایران می کوشد به بهانه های مختلف فرصتی ایجاد کند که بتواند به بمب هسته ای برسد. شماری از تندروهای حکومت، در هفته های اخیر پیشنهاد کرده اند که رژیم حتی از پیمان منع گسترش جنگ افزار اتمی، موسوم به “ان پی تی” بیرون آید تا آژانس بین المللی حق نظارت خود بر برنامه های اتمی ایران را از دست بدهد و رژیم بتواند به پروا به بمب هسته ای برسد.

نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو روز گذشته یک بار دیگر گفت که اسرائیل هرگز نخواهد گذاشت رژیم ایران به بمب هسته ای دست یابد.