رژیم ایران ممکن است نفوذ خود در یمن را از دست بدهد: عربستان و دولت قانونی یمن به توافق رسیدند

دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوب، که تحت  نظارت پادشاهی عربی سعودی دو روز پیش توافق‌نامه ریاض را امضا کردند که این اقدام با استقبال بین‌المللی نیز مواجه شد

عربستان سعودی گفت  : توافق ریاض با دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوب گامی مهم با هدف  پایان دادن به بحران یمن است، ولی حکومت ایران می گوید : توافق‌نامه ریاض کمکی به حل بحران یمن نمی‌کند.

حکومت ایران که حامی اصلی شبه‌نظامیان حوثی است  با در اختیار گذاشتن امکانات مالی و تسلیحات نظامی بر قدرت تروریستی خود در منطقه می افزاید . حوثی های از ۴ سال پیش تاکنون طی کودتایی قدرت را در بخش‌هایی از یمن در دست گرفتند.

دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوب، که تحت  نظارت پادشاهی عربی سعودی دو روز پیش توافق‌نامه ریاض را امضا کردند که این اقدام با استقبال بین‌المللی نیز مواجه شد .

گفته شده است که طرفین در این  توافق‌نامه‌ خواهان تشکیل کابینه‌ای جدید مرکب از حد اکثر ۲۴ وزیر ظرف ۳۰ روز شده که به موجب آن، اهالی جنوب و شمال کشور از حضوری برابر در کابینه برخوردار باشند و شورای انتقالی جنوب در هر گونه مذاکرات سیاسی برای پایان بخشیدن به جنگ شرکت کند.

بر اساس این توافق‌نامه، کلیه نیروهای نظامی و امنیتی طرفین مشتمل بر هزاران تن از نیروهای شورای انتقالی جنوب، جذب وزارت دفاع و وزارت کشور خواهند شد.

ریاض در این توافق‌نامه تاکید کرده است که همه نیروهای نظامی وابسته به دولت و تشکیلات تابع شورای انتقالی مستقر در عدن ظرف ۳۰ روز از امضای توافق‌نامه به اردوگاه‌های بیرون از این شهر که توسط فرماندهی نیروهای هم‌پیمان مشخص خواهد شد، انتقال یابند .

پاسدار  محمد باقری رئیس ستاد نیروهای مسلح پیشتر گفته بود که  “ما به ارتش مردمی یمن کمک‌های مستشاری و فکری می‌کنیم و مسئول این کار، سپاه پاسداران است و تا آخر هم کنار مردم یمن می‌ایستیم تا این تجاوز را از خود دور کنند.”

دولت یمن اعلام کرد که این توافق‌نامه آغازگر مرحله‌ای جدید با حضور نهادهای دولتی در میدان بازسازی طرح فراگیر ملی برای پشت سر نهادن سختی‌هایی است که شبه‌نظامیان حوثی و پروژه ایران در یمن مردم این کشور را دست به گریبان آن کردند.