رژیم ایران موضع خود را تغییر داد و حاضر شد کمپانی بوئینگ را در تحقیقات درباره هواپیمای اوکراینی سهیم سازد

خبرهای مربوط به ساقط شدن این هواپیما توسط موشک‌های ضدهوایی ایران “فضاسازی‌های مشکوک” است و  “جمهوری اسلامی ایران تحقیقات درخصوص علت سقوط این هواپیما را طبق استانداردهای بین المللی و ضوابط ایکائو آغاز کرده است”

سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران گفت :  این کشور از شرکت آمریکایی بوئینگ “عنوان سازنده هواپیما برای مشارکت در تحقیقات” مربوط به سقوط هواپیمای اوکراینی دعوت کرده است. ولی پیشتر رییس هواپیمایی حکومت ایران گفته بود: ما جعبه سیاه را به امریکا نمی دهیم گرچه اسانتر این بود که جعبه را میدادند که انها برررسی کنند  مقامات رژیم ادعا کرده بودند که آمریکا ممکن است برای بی گناه جلوه دادن کارخانجات هواپیماسازی بوئینگ، واقعیات مربوط به علت سقوط هواپیمای اوکراینی را پرده پوشی کند.

عباس  موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در این رابطه گفت: خبرهای مربوط به ساقط شدن این هواپیما توسط موشک‌های ضدهوایی ایران “فضاسازی‌های مشکوک” است و  “جمهوری اسلامی ایران تحقیقات درخصوص علت سقوط این هواپیما را طبق استانداردهای بین المللی و ضوابط ایکائو آغاز کرده است”.

موسوی در حالی این سخنان را بیان می کند که جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در این باره گفته است  : شواهد نشان می دهد که هواپیمای مسافربری که در نزدیکی تهران سقوط کرد هدف اصابت موشکی از سوی ایران قرار گرفته بود. او امکان خطا در این حادثه را رد نکرد.

موسوی گفت که “اوکراین به عنوان صاحب هواپیما” نیز در این تحقیقات حضور خواهد داشت و از “نخست وزیر کانادا و هر دولتی که اطلاعاتی در این خصوص دارد” خواست تا اطلاعات‌شان را در اختیار کمیته بررسی سانحه مزبور در ایران قرار دهند.

تد کروز و مارک روبیو، دو سناتور جمهوریخواه در آمریکا در حساب‌های توییتر خود در این باره نوشته اند که “ایران نمی‌تواند حقایق را پنهان کند”.قربانیان به دلیل “بی‌کفایتی” مسئولان جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

مارکو روبیو نیز درادامه نوشت : به اعتقاد من  ایران می‌داند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را به اشتباه سرنگون کرده است.حکومت ایران باید بدانند که  نمی‌توانند برای مدتی طولانی این موضوع را پنهان کنند”.

بهرام پارسایی، نماینده مجلس نیز در توئیتی نوشت : دلیل عمده “ابهامات و زیر سوال رفتن بیش از پیش کمیته بررسی سوانح” را “سخن شتابزده و غیرحرفه‌اى رئیس سازمان هواپیمایی و مسئول منصوب ایشان در کمیته بررسی سانحه” است .

پارسایی نوشته است که چرا “آنها برخلاف قوانین ایکائو، قبل از بازخوانى جعبه سیاه، نقص فنی را علت حادثه اعلام کرده و باعث تشدید ابهامات و زیرسوال رفتن بیش‌ از پیش کمیته بررسی سوانح می‌شوند”.

پارسایی افزود:  “در سقوط هواپیمای شرکت آسمان تهران – یاسوج، درخواست ما باز خوانى جعبه سیاه در کشور بود و آقایان تاکید داشتند که جعبه سیاه باید توسط سازنده فرانسوی باز شود” و سئوال پرسیده “تناقض گویی در تحویل دادن یا ندادن جعبه سیاه به شرکت سازنده، جز ابهام سازی چه سودی دارد؟”

یک مقام ایرانی به خبرگزاری رویترز گفته است که کشورش رسما از هیات ایمنی ترابری ملی آمریکا (ان تی اس بی) دعوت کرده در تحقیقات درباره این حادثه شرکت کند و این سازمان با اعزام یک محقق به ایران موافقت کرده است.

فرهاد پرورش نماینده ایران در سازمان هوانوردی غیرنظامی، وابسته به سازمان ملل، به رویترز گفت: “ان تی اس بی به محقق اصلی ما پاسخ داده و اعلام کرده که نماینده ای معتبر را خواهد فرستاد.”

هیات ایمنی ترابری ملی آمریکا هنوز در این باره اظهار  نظر نکرده است. یک شخص آگاه از این تحولات در گفتگو با رویترز تایید کرد هیات ایمنی ترابری موافقت کرده در تحقیقات شرکت کند اما گفت با توجه به تحریم های آمریکا این نماینده چه می تواند بکند.

حسام الدین آشنا مشاور حسن روحانی رییس جمهوری ایران نیز در ارتباط با انتشار گزارش های مرتبط با برخورد احتمالی موشک با هواپیمای مسافربری اوکراین گفت : این نوعی را “جنگ روانی” علیه حکومت ایران است.

حسام الدین اشنا  در توییترخود به خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه های فارسی زبان خارج از این کشور “هشدار” داده که به گفته او “از مشارکت در جنگ روانی مربوط به هواپیمای اوکراینی” خودداری کنند.

هواپیمای اوکراینی یک هواپیمای بویینگ ۷۳۷ ساخت ۲۰۱۶ بود که دو روز پیش فرودگاه بین‌المللی تهران را به مقصد کیف پایتخت اوکراین ترک کرده بود ولی پس از دقایقی در شهرستان شهریار نزدیک تهران سقوط کرد.

در این پرواز ۱۷۶ نفر حضور داشتند که همه جان خود را از دست دادند. اکثریت مسافران ایرانی بودند و ۶۳ نفر از آنان تابعیت کانادایی نیز داشتند.

2 دیدگاه‌

 1. یادمان نرود که چه تعداد زیادی از نوجوانان و جوانان ما را همین چند هفته پیش به زیر باد گلوله گرفتند.

  این اخوندهای خونخوار، که یا ۱۰ متر پارچه را روی سرشان میگذارند و یا کت و شلواریهایشان باید یقه هایشان گرد باشد، چه به مملکت داری!!؟؟

 2. اکنون بهترین زمان است که دولت اسرائیل در یک جنگ روانی غیر قابل اعتماد بودن رژیم جمهوری اسلامی را به دنیا ثابت نماید. آقای نتانیاهو باید به جهانیان بگوید:
  دروغگویی های وقیحانه و انکارگری های بیشرمانه این رژیم را درباره هواپیمای اکراینی ببینید؛ این فقط یک نمونه است.
  آنهم برای اشتباهی که برای دنیا قابل درک است و نیاز به دروغگویی ندارد؛ رژیم بسادگی همه چیز را بطور کامل انکار میکند و حتی به مردم خود دروغ میگوید؛ بر خلاف قوانین بین المللی با بلدوزر لاشه هواپیما را جابجا میکند تا اثری از موشک پیدا نشود؛ مزدوران رژیم برای کوچک جلوه دادن این فاجعه در اینترنت به کشته شدگان توهین نموده و آنها را افراد وطن فروشی معرفی میکنند که سالهاست میهن خود را از یاد برده و مرگ آنها مهم نیست.
  حال من از شما میپرسم: آیا با چنین رژیمی میتوان روی مسائل مهم و حیاتی هیچگونه توافقی انجام داد.
  رژیمی که بارها من را متهم به دروغ گویی نمود تا با فرافکنی دروغ های خود را پنهان سازد.
  من از جهانیان میپرسم که آیا چنین رژیم دروغگویی برای کوچکترین توافقی قابل اعتماد است.

Comments are closed.