رژیم ایران می کوشد در تعیین نخست وزیر آینده عراق تاثیرگذار باشد، ولی قدرتش محدود است

در رابطه با ادامه تلاش حکومت اسلامی ایران برای تاثیرگذاری بر اوضاع سیاسی در عراق، از گزارش هایی که از تهران رسیده چنین بر می آید که رژیم از آن چه که در عراق می گذرد به شدت نگران است و بیم دارد که همه هزینه سازی های میلیاردی برای به دست آوردن نفوذ در عراق، در معرض خطر قرار گرفته است.

رژیم اسلامی ایران، خاک عراق را مهمترین “حیاط خلوت” خود تلقی می کند و به خویش حق می دهد در اوضاع آن کشور دخالت کند.

مهمتر از آن، از دیدگاه خمینی و پیروانش، تسلط سیاسی و دینی بر عراق، باید نخستین مرحله صدور انقلاب اسلامی ایران به کشورهای مسلمان نشین باشد. زیرا عراق نه تنها در همسایگی ایران قرار دارد و دولت تهران همیشه در آن کشور نفوذ داشته، بلکه عراق شامل بزرگترین شمار باورمندان شیعه در منطقه است که می تواند به یک قدرت بالقوه برای انجام آرزوهای رژیم ایران محسوب گردد که مرتبا از صدور انقلاب سخن می گوید.

به دنبال همین نیت ها بود، که پس از ناکام ماندن نهادی به نام “مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق” که رژیم ایران صدها میلیون دلار صرف برپایی آن کرده بود، ده ها تشکیلات شبه نظامی دیگر توسط رژیم ایران برپا گردید که مجموعۀ آن را “حشد الشعبی” می خوانند.

این نیروهای مسلح در هفته های اخیر به سوی تظاهرکنندگانی که خواهان تغییر سیاسی ساختار کشورشان و مبارزه با فساد مالی و رشوه خواری هستند، آتش گشودند و صدها تن را کشتند. این جنایات، خشم مردم عراق را علیه رژیم ایران و گروه موسوم به حشد الشعبی بیش ای پیش برانگختند.

آشنایان امور می گویند که رژیم ایران با صرف میلیاردها دلار در عراق، توانسته است نفوذ بسیاری در آن کشور به دست آورد و مزدوران زیادی را برای انجام نیت های خود بسیج کند. ولی این نفوذ محدودیت های بسیار دارد که یکی از علل اصلی آن مخالفت روحانیون شیعه عراق با نقشه های رژیم ایران و تحت الشعاع قرار دادن قدرت این روحانیون در داخل عراق و دنیای اسلام است. آن ها می گویند که هرگز اجازه نخواهند داد که شهر مذهبی قم، از نظر رهبری جهان اسلام، جانشین نجف و کربلا گردد و یا علی خامنه ای در صدد برآید مقام رهبری را از دست ایت الله علی سیستانی بگیرد.

علاوه بر این، اقلیت بیست درصدی اهل تسنن نیز با این دخالت گری های رژیم ایران به شدت مخالف هستند و کردها نیز که یک اقلیت بیست درصدی را تشکیل می دهند، از توسعه طلبی رژیم ایران به خوبی آگاهی دارند و جلوی آن را می گیرند.

2 دیدگاه‌

  1. ای ولیه فقیح وحوش و خونخواران، از خاکمان بیرونتان میاندازیم و به زباله دان تاریخ میاندازیمتان!

    هر که به این نمادهای وحوش و کلاشی و کشتار و شیطان صفت رای بدهد از این موجودات دو پای ایران فروش پست تر خواهد بود.

  2. عجبا که بک مشت لات و اوباش مزدرو به جون کشورهای خاور میانه افتاده اند، همان کسانی که بک دکان درامد از چهل سال پیش در ایران برای خودشان باز کرده اند. بخور بخورشان هم که تمامی نداره!!! فقط هم دستور دارند که پولهای دزدیشان را باید در بانکهای انگلیس و کانادا و غیره پس انداز کنند! واقعا که چه سیاستیه ها!

Comments are closed.