رژیم ایران می گوید که یک سامانه راداری ساخت روسیه تقلید و راه اندازی کرده است

 

 

 


حکومت ایران می گوید که توانسته است یک سامانه راداری جدید تولید کند که به ادعای سازندگان آن، قادر است هر نوع شئی پرنده و حتی هواپیماهای رادار گریز را در هر ارتفاعی شناسایی کند و به سامانه ضد موشکی اس – ۳۰۰ امکان دهد که آن ها را با موشک های خود منهدم سازد. علیرضا صباحی فرد، فرمانده نیروی پدافند هوایی توضیح داد که این سامانه که نام فلق را بر آن گذاشته اند، تقلیدی از سامانه مشابه به نام گاما ساخت روسیه می باشد.
رژیم ایران می گوید که سامانه فلق در واقع تکمیل کننده سامانه ضد هوایی اس – ۳۰۰ می باشد. مقامات روسی می گویند که اس سیصد، خود دارای همه دستگاه های راداری برای تشخیص پرنده های نظامی دشمن و انهدام آن هاست و معلوم نیست که به چه علت نیروهای مسلح ایران به ساخت سامانه فلق پرداخته اند.
فرمانده نیروی پدافند هوایی نیروهای مسلح در توضیح توانایی های دستگاه جدید گفت: «فلق قادر است انواع موشک‌های کروز، هواپیماهای پنهان‌کار، سامانه‌های پهپادی و همچنین موشک‌های بالستیک را در شعاع ۴۰۰ کیلومتری کشف و شناسایی کند.
در گزارش خبرگزاری ایسنا امده است این سامانه راداری در سال‌های گذشته به ایران وارد شده و به علت تحریم و نبود قطعات فنی و عدم توانایی گروه‌های خارجی قابل بهره‌برداری نشده است.
بررسی میزان درستی خصوصیاتی که حکومت ایران به این سامانه نسبت می دهد، امکان پذیر نشده است.