رژیم ایران نه تنها بهائیان را به مراکز آموزشی راه نمی دهد، بلکه استادان و آموزگاران را مجازات می کند

دانشجویان بهایی از تحصیل در دانشگاه‌ها ممنوع شده‌اند و اگر دین آنها بعد از تحصیل معلوم شود، از دانشگاه اخراج می شوند

خانم آزیتا رفیع‌زاده، یکی از مدرسان مؤسسه آموزش عالی بهاییان ایران، با گذراندن چهار سال  محکومیت از زندان اوین آزاد شد. در حکومت اسلامی ایران، نه تنها پیروان دین بهاءالله را از تحصیل در مدارس و دانشگاه ها محروم می کنند، بلکه آموزگاران و استادانی را که به طور خصوصی به کودکان و جوانان آموزش می دهند، دستگیر کرده به دوران های طولانی مجازات محکوم می کنند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی آزیتا رفیع‌زاده، شهروند بهایی و یکی از مدرسان مؤسسه آموزش عالی بهایی که چهار سال پیش به اتهام به دید آنان “اقدام علیه امنیت کشور” زندانی شده بود، با سپری کردن دوران محکومیت خود از زندان اوین آزاد شد.

بر اساس اطلاعات موجود، موسسه آموزش عالی بهایی، دانشگاهی غیر رسمی در ایران است که از سال ۱۳۶۶ توسط جامعه بهائیان ایران تأسیس و هدف این موسسه آموزشی غیر حضوری، آموزش جوانان بهایی است که تنها به دلیل عقاید مذهبی از تحصیل در دانشگاه‌های ایران محروم شده‌اند و در حال حاضر شهروندان بهایی می‌توانند در ۳۸ رشته تحصیلی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه تحصیل خود را ادامه دهند.

موسسه آموزش عالی بهایی در حالی در ایران به فعالیت خود ادامه می‌دهد که جمهوری اسلامی آن را غیرقانونی عنوان کرده و بر اساس گزارش سالانه آزادی مذهبی وزارت خارجه آمریکا، بهائیان از داشتن نهادهای آموزشی خود ممنوع هستند و دانشجویان بهایی از تحصیل در دانشگاه‌ها ممنوع شده‌اند و اگر دین آنها بعد از تحصیل معلوم شود، از دانشگاه اخراج می شوند.

و بنا به یک گزارش دیگر: سازمان حقوق بشر موسوم به هەنگاو اعلام کرد که امروز پنجشنبه دهم اکتبر مصادف با روز جهانی مبارزە علیە مجازات اعدام است.

به همین مناسبت، سازمان هه نگاو با استناد بە آمار بە ثبت رسیدە در مرکز آمار آن نهاد، اعلام کرد که در یک سال اخیر، دست کم حکم اعدام ۵٣ شهروند کرد در زندان های ایران بە اجرا در آمدە است.

از سوی دیگر و بر طبق گزارشی کە ”هرانا“ منتشر نمودە است، طی این بازە زمانی ٢۴٢ شهروند در ایران اعدام شدەاند و با مقایستە این دو آمار معلوم می شود کە ٢٢٪ شهروندانی کە طی یک سال گذشتە در کل ایران اعدام شدەاند، شهروند کرد بودەاند.

با استناد بە آمار هەنگاو، طی سال گذشتە ۵ زن و ٢ کودک کرد و همچنین یک مرد ۶٠ سالە در زندان های ایران اعدام شدەاند…” .

یک دیدگاه

Comments are closed.