رژیم ایران همه تعهدات برجامی را نقض کرده، ولی رسما از برجام خارج نشده است. اسرائیل: «این زنگ خطر است»

پس از آن که حکومت ایران در یک دهن کجی به ایالات متحده و نادیده گرفتن حمایت هایی که تا کنون از جانب دولت های اروپای غربی از آن برخوردار بوده، اعلام داشت که همه تعهدات برجامی خود را زیر پا می گذارد، تحلیلگران غربی می گویند که این تصمیم نوعی خروج از برجام، بدون اعلام رسمی خروج از آن است.

در یک گزارش تحلیلی گفته شده که رژیم ایران، بی آن که رسما اعلام کند از توافق اتمی موسوم به برجام خارج شده است، اعلام داشته که خود را نسبت به هیچ یک از تعهدات پیشین مقید نمی داند و از این پس ، هیچ محدودیتی در میزان غنی سازی، مقدار انبار شدن اورانیوم غنی شده، تعداد سانتریفوژها و غیره برای خود قائل نمی باشد.

البته رژیم اعلام نداشته که چه هنگام این تهدید خود را عملی خواهد کرد، زیرام هنوز امیدوار است که کشورهای اروپای غربی، به نوعی دست به ابتکار بزنند و بکوشند برجام را از فروپاشی نجات دهند.

رهبران همه کشورهای اروپایی نسبت به هلاکت قاسم سلیمانی، از اقدام ایالات متحده به طور قاطع و صریح حمایت نکردند و این امر موجب دلگرمی رژیم ایران گردید که امید داشت همچنان از پشتیبانی غربی ها برخوردار گردد. ولی از دیروز، لحن کلام برخی رهبران اروپای غربی عوض شده و آن ها در نکوهش رژیم ایران سخن می گویند و برخی، از ایالات متحده به میزان محدودی جانبداری کرده اند.

محدودیت هایی که در چارچوب توافق اتمی موسوم به برجام برای رژیم ایران تعیین گردید، به این هدف بود که نتواند به ساخت بمب هسته ای دست یابد. در این راستا، میزان ذخیره کردن اورانیوم غنی شده و تعداد سانتریفوژها محدود گردیده بود و کوره آب سنگین اراک از کار افتاده داده بود تا یک کوره آب سبک به جای آن راه اندازی شود. همچنین شمار سانتریفوژهای فعال در فردو به یک هزار محدود شده بود. اکنون حکومت ایران با اعلام پنج گام، از همه این محدودیت ها خارج شده است.

رژیم ایران با تصمیم شب گذشته، می خواهد نشان دهد که از ایالات متحده و امکان درگیری نظامی هیچ ترسی ندارد و حاضر است در همان حال که با آمریکا درگیر است، جبهه تازه ای نیز در رویارویی با اروپا بگشاید و خود را عملا از هرگونه پشتیبانی اروپاییان محروم سازد.

دولت های چین و روسیه، گرچه تا هنگام تنظیم این خبر، واکنشی نشان نداده اند، ولی در مجموع، آن ها در خفا بر حکومت ایران فشار می آورند که از چنین اقدامی خودداری ورزد، ولی به صورت علنی سخنی در مخالفت با رفتار رژیم ایران بر زبان نمی آورند.

یکی از علل اصلی مخالفت پرزیدنت ترامپ با مفاد برجام، و تصمیم به خروج از آن، محدودیت زمانی درباره تعهداتی بود که رژیم ایران در چارچوب برجام به عهده گرفته بود که در پایان این مدت، رژیم می تواند بدون دغدغه خاطر و اعتراض کشورهای غربی به برنامه های اتمی خود باز گردد.

اسرائیل این وضعیت تازه را از نزدیک و به دقت دنبال می کند و منتظر است ببیند که کشورهای غربی و در راس آن ها ایالات متحده، به چه اقدامی برای جلوگیری از اتمی شدن رژیم ایران دست خواهند زد.

اسرائیل به صراحت گفته است که اگر دنیا برای جلوگیری از ساخت بمب هسته ای در رژیم ایران اقدام نکند و امنیت اسرائیل به خطر افتد، این کشور به تنهایی و با قاطعیت تمام، علیه برنامه های هسته ای و موشکی رژیم ایران وارد اقدام خواهد شد.

حکومت ایران در پایان نشست فوق العاده شب گذشته، در بیانیه ای چنین اعلام کرد: «از این پس برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی و از جمله درصد غنی سازی، روبرو نخواهد بود».

کارشناسان می گویند که اگر رژیم به غنی سازی بیست درصدی روی آورد، نخستین گام در راه ساخت بمب اتمی محسوب می شود و اگر به ذخیره کردن این اورانیوم بپردازد، زنگ خطر در اسرائیل به صدا در خواهد آمد و امید می رود که جامعه بین المللی نیز بی اعتنا نماند.

2 دیدگاه‌

  1. ایران هیچ وقت دنبال بمب هسته‌ای نبوده و نخواهد بود، چون بمب هسته‌ای در دکترین نظامی ایران جایگاهی ندارد (بر خلاف اسرائیل و آمریکا).
    این اسرائیل و آمریکا هستند که با داشتن زرادخانه‌های اتمی برای تمام دنیا خطر آفرینند. آمریکا که سابقه استفاده از بمب هسته‌ای را هم در کارنامه‌اش دارد!!

Comments are closed.