رژیم ایران هنوز کشوری را به اعزام پهپاد سرنگون شده متهم نساخته، ولی دیپلمات پیشین آن را به اسرائیل نسبت داد

یک دیپلمات پیشین حکومت اسلامی ادعا می کند که پهپاد سرنگون شده در حریم هوایی ماهشهر در جنوب ایران، ساخت اسرائیل بوده و از بحرین پرواز کرده بود. ولی تا هنگام تنظیم این گزارش، مقامات رسمی حکومت ایران می گویند که از هویت کشوری که این پهپاد را فرستاده آگاهی ندارند و به بررسی های خود ادامه می دهند. استاندار خوزستان گفت که اطمینان دارد این پرنده نظامی بدون خلبان، متعلق به خود ایران نبوده است.

سخنگوی ارتش هدف گیری این پهپاد را یک دستاورد بزرگ نظامی توصیف کرد و گفت که قطعات متلاشی شدۀ ان در نیزارهای کنار مرداب شناسایی شده و بررسی قطعات آن ادامه دارد.

اسرائیل تا کنون درباره این ماجرا واکنشی نشان نداده، ولی شبکه تلویزیونی المیادین وابسته به حزب الله لبنان، که توسط رژیم ایران برپا شده، گفتگویی با امیر موسوی دیپلمات پیشین حکومت انجام داد که ادعا کرد این پهپاد متعلق به اسرائیل بوده و از بحرین به پرواز درآمده است.

اسرائیل، همانند کشورهای دیگری که در معرض تهدید رژیم اسلامی ایران قرار دارند، می کوشد با همه امکانات خود به گردآوری اطلاعات نظامی و رصد کردن فعالیت های جنگی دشمنان خود بپردازد.

این امکانات، از جمله شامل یک ماهواره جاسوسی در مدار زمین و همچنین پهپادها و امکانات الکترونی و سایبری متعدد دیگر می باشد.

آشنایان امور می گویند که اسرائیل بخش گزیده ای از اطلاعات گردآوری شده خود علیه رژیم ایران را در اختیار امیرنشین های عرب و به ویژه عربستان سعودی قرار می دهد و این امر یکی از علل روابط آشکار و پنهانی است که در سال های اخیر بین امیرنشین ها و اسرائیل برقرار شده است.

بحرین در میان امیرنشین های عرب، روابط به ویژه دوستانه ای با اسرائیل دارد که یکی از علل آن، تلاش دراز مدت حکومت ایران برای شوراندن شیعیان بحرین علیه حاکمان آن سرزمین است.

ممکن است وارد آوردن انگشت اتهام به سوی اسرائیل که ظاهرا صاحب این پهپاد بوده، و افزودن نام بحرین به عنوان پایگاه پرواز این پهپاد، بهانه ای از جانب رژیم ایران برای انتقام جویی بیشتر از امیرنشین بحرین باشد.

این دومین بار است که رژیم ایران از ساقط کردن پهپادهای مشکوک خبر می دهد که نخستین آن یک پهپاد اطلاعاتی ایالات متحده بود که سرنگونی آن مورد تائید ارتش آمریکا نیز قرار گرفت. ولی در مورد پهپادی که ادعا می شود روز گذشته سرنگون گردید، آمریکائیان به صراحت گفتند که متعلق به آن ها نبوده است.

مقامات نظامی حکومت ایران اعلام داشتند که این پهپاد توسط سامانه ضد هوایی به موسوم به مِرصاد هدف قرار گرفته که به گفته آشنایان امور، کپی برداری از سامانه ضد هوایی ساخت ایالات متحده به نام هاوک Hawk می باشد.