رژیم ایران و حزب الله لبنان، به سکوت درباره کشف کارگاه تولید بمب دستی در حومه لندن، ادامه می دهند

رژیم ایران و حزب الله لبنان، به سکوت درباره کشف کارگاه تولید بمب دستی در حومه لندن، ادامه می دهند

حکومت اسلامی ایران و حزب الله لبنان هنوز نسبت به خبری واکنش نشان نداده اند که در آن آمده است یک کارگاه تولید مواد انفجاری متعلق به حزب الله لبنان، چهار سال پیش در لندن شناسایی شد  و مسؤول آن بازداشت گردید، ولی چند روز بعد آزاد شد. روزنامه دیلی تلگراف چاپ لندن ارزیابی می کند که علت این رفتار، و همچنین پنهان نگاه داشتن خبر در طول این مدت، آن بوده که به امضای توافق اتمی موسوم به برجام و احتمال اجرای آن لطمه ای وارد نشود.

بسیاری از رسانه های دولتی در ایران، این گزارش روزنامه انگلیسی را نادیده گرفتند و از انتشار خبر آن خودداری ورزیدند. تا هنگام تنظیم این خبر، وبسایت بی بی سی به فارسی نیز آن را نادیده گرفته است.

دیلی تلگراف در گزارش خود نوشته بود که در جریان جستجوهای پلیس لندن، در انباری، سه تن آمونیوم نیترات یافت شد که برای تولید مواد انفجاری به کار می رود و نوعی نوشادور است که قدرت تخریبی دارد. از این ماده در کشاورزی برای دفع آفات و کشتن حشرات و علف های هرزه به کار می رود.

در گزارش دیلی تلگراف آمده است که این کارگاه تولید مواد انفجاری را حکومت ایران در حومه لندن برپا ساخته و به دست حزب الله لبنان سپرده بود و هدف از آن تولید مواد انفجاری و بمب های دست ساز برای خرابکاری در بریتانیا و شاید کشورهای دیگر نیز بوده است.

به موجب این گزارش، حزب الله مقدار سه تن بسته های کوچک یخ مصنوعی که گاز امنیوم نیترات در آن قرار دارد ذخیره کرده بود که در تولید بمب های دستی کاربرد دارد. کشف این کارگاه توسط سرویس امنیت داخلی بریتانیا با نام ام آی فایو انجام گرفت و اجرای آن به پلیس لندن سپرده شد.

هویت فردی که در این کارگاه بازداشت گردید اعلام نشده، ولی دیلی تلگراف او را یک مرد حدودا چهل ساله توصیف کرد که از اعضای حزب الله لبنان بوده است.

در چهار سال اخیر این خبر محرمانه نگاه داشته شده بود، زیرا احتمالا دولت لندن بیم داشت که افشای آن به امضای توافق برجام آسیب برساند و موجب انتقادها و اعتراض هایی نسبت به این توافق شود. به نوشتۀ دیلی تلگراف، پلیس لندن حتی فرد بازداشت شده را با این ادعا که او با مقامات امنیتی همکاری کامل کرده و همه واقعیات را بیان داشته و ظاهرا انفجاری رخ داده و جرمی واقع نشده بود، آزاد کرد و حتی این ماجرا را محرمانه نگاه داشت تا به مناسبات بریتانیا و ایران آسیبی وارد نشود.

در آن دوران، یک کارزار خشونت بار تبلیغاتی در ایران، علیه سفارت بریتانیا جریان داشت که روابط دو کشور را بسیار بحرانی کرده بود. احتمال می رود که رژیم ایران عمدا این پیکار خشونت بار را به راه انداخته بود تا دولت بریتانیا را زیر فشار بگذارد که فرد بازداشت شده را آزاد کند و ماجرا را علنی نسازد.

دیلی تلگراف نوشت که اطلاعات اولیه در مورد وجود چنین کارگاهی، توسط یک دولت خارجی در اختیار بریتانیا قرار گرفت، که ممکن است اشاره آن به موساد اسرائیل باشد. تا کنون افشای نقش حکومت ایران در چندین توطئه تروریستی، به ویژه علیه مخالفان رژیم در فرانسه، دانمارک، و کشورهای دیگر اروپایی، به اسرائیل نسبت داده شده و رژیم ایران ادعا کرده که همه این اطلاعات ساختگی بوده و اسرائیل قصد داشته بدین سان، به موجب تیرگی روابط اروپا با رژیم ایران گردد.

هنوز مشخص نیست که هدف رژیم ایران از برپایی چنین کارگاه بزرگ مواد انفجاری در حومه لندن چه بوده و حکومت علیه چه هدف هایی می خواسته است از این بمب های دستی استفاده کند.

یک دیدگاه

  1. اینکه دولت فخیمه و کل اروپا چشم بر فعالیت های تروریستی رژیم جبار جنایتکار می بندند گواه آن است که رژیم در راستای منافع آنان است. آیا دونالد هم در راه نابودی رژیم ثابت قدم می ماند و یا پنهانی با گرفتن امتیاز به آنان تضمین امنیتی میدهد نامعلوم است. تنها اسراییل و ناتان یاهوی سلحشور هستند که به راستی در برابر فاشیسم سیاه و بلشویکها ی اسلامی ایستاده‌اند.
    جاودانه باد یاد و خاطره زنده جاوید محمد رضا شاه پهلوی آریامهر، برقرار باد دوستی ملت ایران و ملت اسراییل، درود بر مناشه امیر دانا.

Comments are closed.