رژیم ایران که با کمبود شدید هواپیماهای نظامی روبرو می باشد، یک هواپیمای کهنه آمریکایی را بازسازی کرد

یک فرمانده نیروی هوایی ایران با افتخار اعلام کرد که توانسته اند یکی از قدیمی ترین هواپیماهای نظامی آمریکایی را بازسازی کرده و به خدمت بازگردانند. سخن از هواپیمای باری موسم به سی – ۱۳۰ می باشد که در دوران شاه فقید خریداری شد و هنوز نیروهای مسلح رژیم ایران از آن استفاده می کنندو

خلبان مسعود جعفری فرمانده پایگاه هوایی دوران شیراز اعلام کرد که اکنون یک فروند از این هواپیما کهنه توسط متخصصین فنی پایگاه هوایی دوباره تعمیر شد و به ناوگان هوایی ارتش پیوسته است.

از آن جا که رژیم ایران، به علت تحریم های تسلیحاتی از جانب ایالات متحده، که پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران اعلام گردید، نمی تواند لوازم یدکی هواپیماهای نظامی ساخت آمریکا را وارد کند، معمولا با اوراق کردن هواپیماهای از رده خارج شده، کارهای تعمیراتی خود را انجام می دهند.

مسعود جعفری گفت: هواپیمای تعمیر شده، چهار سال پیش از رده خارج شده بود و برای بازسازی آن ۲۵ هزار ساعت کار صرف شده است که هزینه آن بسیار سنگین است.

در میانه جنگ ایران و عراق، یکی از هواپیماهای باری موسوم به سی ۱۳۰ سقوط کرد و ده ها تن از فرمانده ارشد، میانه و جزء ارتشی که با آن رهسپار یکی از جبهه های جنگ بودند، کشته شدند.