رژیم بالاخره تایید کرد که شماری از زندانیان سیاسی کورونا گرفته اند و برخی فوت کرده اند

پس از  انتشار گزارش‌های متعدد نهادهای حقوق بشری پیرامون ابتلای برخی زندانیان سیاسی و جان‌باختن شماری از آنان بر اثر کورونا، سازمان زندان‌های ایران و بخش اقدامات تامینی قوه قضاییه درستی این گزارش ها را تایید کردند.

سامانه حقوق بشری به نام “هرانا” در گزارشی در این باره نوشت : تایید ابتلای شماری از زندانیان خوزستان به کرونا، یک روز پس از آن صورت گرفت که خانواده‌ تعدادی از زندانیان در اعتراض به بى‌خبرى از وضعیت آنان  مقابل زندان شیبان تجمع کردند.

در این گزارش آمده است که اداره کل زندان‌های استان خوزستان  با انتشار  اطلاعیه ای اعلام کرد: «در روزهای اخیر و همزمان  با افزایش آمار مبتلایان به کرونا در خوزستان  به سبب گرمای هوا و ضرورت استفاده فراگیر از کولر در خوابگاه‌ها ، تعدادی از زندانیان با علائم سرماخوردگی به بهداری زندان مراجعه کردند که  با حساسیت کادر پزشکی زندان و انجام آزمایشات لازم ، تست  این افراد مثبت تشخیص داده شد و  بلافاصله با هماهنگی مبادی ذی‌ربط کار قرنطینه و مراقبت‌های لازم برابر پروتکل‌های رسمی وزارت بهداشت آغاز شده است».

پیشتر نیز شماری از  نهادهای مدافع حقوق‌بشر موارد متعددی از ابتلا به کرونا و حتی مرگ زندانیان بر اثر این ویروس را در زندان قرچک ورامین، زندان مرکزی ارومیه، زندان شیبان اهواز، زندان اوین تهران، زندان تهران بزرگ، زندان وکیل‌آباد مشهد و تعداد دیگری از زندان‌ها را گزارش کرده‌اند.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی از اسفند ماه گذشته اعلام کرد که برای پیشگیری از شیوع کرونا تحت شرایطی بخشی از جمعیت زندانیان را از زندان‌های سراسر کشور را با استفاده از مرخصی یا عفو آزاد کرده است اما این شرایط شامل حال بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی و همچنین زندانیان عادی نشد.

در گزارش دیگری نیز آمده است که ستاد اجرایی فرمان امام  منزل مسکونی دو زوج زندانی سیاسی فاطمه مثنی و حسن صادقی،‌ را مصادره کرد.

وبسایت خبری هرانا گزارش داد مصادره منزل مسکونی این دو زندانی سیاسی در راستای اجرای حکم دادگاه انقلاب برای آن‌ها صورت گرفته است. و پیش از این نیز محل کسب این دو زندانی سیاسی مصادره شده بود.

به گزارش هرانا نوشته است  فاطمه مثنی که اخیرا برای مرخصی از زندان اوین خارج شده بود وقتی در منزل خود حضور داشت با حکم توقیف مواجه شد. این منزل محل زندگی مادر ۸۹ ساله و فرزندان آن‌ها بوده است.

این زوج زندانی ۸ سال پیش  در پی برگزاری مراسم ترحیم برای پدر صادقی که از مخالفان حکومت بوده به صورت خانوادگی و به همراه دو فرزند خود بازداشت شدند.