رژیم با تصویب یک آئین نامه انضباطی جدید، می خواهد بر میزان سرکوب در دانشگاه ها بیافزاید

حکومت ایران به هدف کنترل کردن هرچه بیشتر فعالیت های دانشجویی و سرکوب اعتراضات احتمالی در سال تحصیلی پیش رو ، آئین‌نامه جدید انضباطی را به دانشگاه ها ابلاغ کرده است که به موجب ان سرکوب دانشجویان و نقض آزادی بیان انان شدید تر می شود  محمدعلی کامفیروزی، وکیل دادگستری و فعال دانشجویی، در باره این ایین نامه گفت : روسای دانشگاه های سراسر ایران با اعمال فشارهای امنیتی از سوی سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات به هدف کنترل دانشگاه ها و فعالیت های دانشجویی اقدام به تهیه  آئین‌نامه جدید انضباطی دانشجویان کرده است که تایید این ایین نامه موجب برخوردهای سنگین‌تر و غیرشفاف‌تر و نقض گسترده حقوق دانشجویان خواهد شد.

وی افزود:  در این آئین‌نامه حق تجدیدنظرخواهی و اعتراض دانشجویان محدود شده است.

محمدعلی کامفیروزی، افزود: اکنون تخلفات و تنبیهاتی به شیوه‌نامه جدید اضافه شده که اصلاً در مقررات انضباطی تاکنون سابقه نداشته است، از جمله نگهداری محصولات رسانه‌ای غیرمجاز، عدم رعایت ضوابط پوشش و انتشار موضوعات غیراخلاقی در فضای وب.

در این گزارش امده است که در آئین‌نامه های  قبلی، دبیرخانه کمیته انضباطی موظف بود موضوع تشکیل جلسه را کتباً به دانشجو اطلاع دهد اما در آئین‌نامه جدید دبیرخانه کمیته انضباطی فقط باید با دانشجو تماس بگیرد و اگر دانشجو امکان پاسخگویی به تماس را نداشت و از برگزاری جلسه مطلع نشد، حق دفاع حضوری‌اش منتفی می‌شود.

حسن روحانی رییس جمهوری حکومت ایران پیشتر  در رقابت‌های انتخاباتی سال ۹۲، وعده بازگرداندن دانشجویان محروم از تحصیل به دانشگاه و از بین بردن فضای امنیتی در دانشگاه‌ها را داده بود.

در گذشته وسال‌های اخیر گروه‌های مختلف دانشجویی بارها به امنیتی ماندن فضای دانشگاه‌ها و ستاره‌دار شدن دانشجویان اعتراض کرده‌اند.