رژیم در همان حال که به نقض گام به گام برجام ادامه می دهد، نسبت به عاقبت آن نیز ابراز نگرانی می کند

معاون وزیر خارجه ایران، ابراز نگرانی کرده  گفت: حیات برجام در خطر است و برای نجات و حیات دوباره آن باید سخت تلاش کنیم. این سخنان در حالی بیان می شود که علی خامنه ای و سیاستمداران تندرو حکومت و فرماندهان سپاه پاسداران بارها گفته بودند که امضای برجام اشتباه بوده و هیچ بهبهودی در وضع اقتصادی کشور حاصل نشده است.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران افزود :  «باید بگویم که برجام در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد و همانند بیماری است که در آی سی یو است و لحظات پایانی خود را تجربه می کند باید سخت تلاش کنیم تا آن را نجات دهیم و در مقابل یک‌جانبه گرایی آمریکا از آن محافظت کنیم»

اکنون چند ماه است که حکومت ایران، با این استدلال که ایالات متحده از برجام خارج شده و کشورهای اروپایی به تعهدات خود عمل نکرده اند، اعلام داشته که به نقض گام به گام برجام ادامه خواهد داد. آشنایان امور می گویند که نتیجه این اقدام رژیم ایران نیز خروج از برجام است و کشورهای اروپایی نسبت به وقوع آن هشدار داده اند.

عراقچی  در مراسم روز ملی آلمان ،در سفارت این کشور  در تهران ، گفت:«ما و کشورهای اروپایی در کنار چین و روسیه در جریان مذاکرات تلاش کردیم به توافقی متوازن برسیم ولی اکنون با یک‌جانبه گرایی آمریکا این توازن از بین رفته است».

او گفت: «همکاری ایران و کشورهای۱+۴ باید منجر به شکستن دیوار تحریم‌ها و یک‌جانبه گرایی شود که همچین سلاحی علیه کشورهای مستقل به کار گرفته می‌شود».

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز پیشتر گفته بود : «نجات برجام دشوارتر شده است».

موگرینی در انتقاد از نقض تهعدات برجامی از سوی حکومت گفت : باید عقلانیت بر رفتارها حاکم شود.تدابیر تهران قابل بازگشتند اما از ایران می خواهیم با تجدیدنظر در این تصمیم خود، برجام را کامل اجرا کند.

موگرینی البته تاکید کرد که «برجام مورد تایید قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است و همچنان یکی از عناصر اصلی ساختار عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در جهان است.»

روزنامه گاردین نیز در گزارشی نوشت که اتحادیه اروپا به‌طور خصوصی به ایران هشدار داده  که اگر تهران گام‌های بیشتری در نقض برجام بردارد، مجبور خواهد شد خروج از برجام را در ماه نوامبر آغاز کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فوق العاده خود به شورای حاکم اعلام کرد ایران با غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته‌ و برنامه‌ریزی برای نصب تعداد بیشتری از این سانتریفیوژها نسبت به آنچه پیش‌تر تعیین کرده بود، توافق هسته‌‌ای برجام را نقض کرده است.

در این گزارش آمده است  : « آژانس تایید کرد ه که در هفته گذشته همه آبشارها (رشته سانتریفیوژها) که قبلا در خطوط ۲ و ۳ تحقیق و توسعه نصب شده بودند، در حال انباشت و یا برای آماده‌سازی برای انباشت اورانیوم غنی‌شده بوده‌اند.»

در گذشته شمار زیادی از تند روهای حکومت ایران وابسته به علی خامنه ای همواره با مخالفت‌هایی مواجه شد، اما در ماه‌های گذشته طیفی از مخالفان آن نیز خواهان عدم خروج ایران از آن شده اند.

حسین نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یکی از تندروهای حکومت ایران  گفت: «جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه نباید علم خارج شدن از برجام را در دست بگیرد و بهترین کار همین نقض  گام به گام تعهدات است».