رژیم دچار تزلزل درونی شده و نمی تواند حتی برای برگزاری یک آزمون علمی سراسری تصمیم قاطع بگیرد

پس از مخالفت های گسترده متخصصان و پزشکان برای برگزاری کنکور در ایران، و اختلاف و جدل در بین مقامات حکومتی

سرانجام،وزرای علوم و بهداشت حکومت با انتشار بیانیه ای، اعلام کردند که  ستاد ملی مقابله با کورونا  مخالفت کرد،  کنکور پایان مرداد ماه برگزار می‌شود

در این بیانیه نوشته شده است که ستاد مبارزه با کورونا با پیشنهاد متخصصان و پزشکان مبنی بر ایجاد یک فضای آزاد و مناسب برای برگزاری این آزمون مخالفت کردند و دستور دادند که کنکور در تاریخ مصوب قبلی یعنی ۲۹ مرداد تا یک شهریور باید برگزار شود.

برگزاری کنکور سراسری در هفته‌های اخیر به چالشی برای وزارت علوم و وزارت بهداشت تبدیل شده است و وزرای علوم و بهداشت، نمایندگان مجلس و مقام‌های دولتی بارها در اظهارات متناقض از «اجرای قطعی»، «لغو» و «تعویق» آن خبر داده‌اند.

کنکور سراسری ۱۳۹۹ با شرکت یک میلیون و ۳۹۳ هزار و ۳۱ نفر داوطلب قرار است در روزهای ۲۹، ۳۰ و ۳۱ مرداد ماه و اول شهریور ماه در سه هزار حوزه امتحانی برگزار شود.

وزارتخانه‌های علوم و بهداشت حکومت ایران پیش از این خواستار تعویق یک ماهه برگزاری کنکور سراسری شده بودند تا شرایط و اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی مهیا شود.

حسن نمکی و منصور غلامی در حالی از برگزاری کنکور در زمان تعیین شده قبلی خبر داده‌اند که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران روز گذشته (سه شنبه) گفته بود که کنکور سراسری به تعویق افتاده است.

منصور غلامی همچنین گفته بود که ستاد ملی مدیریت کرونا زمان برگزاری کنکور را اعلام می‌کند.

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در این باره گفته بود :  «بر اساس بررسی‌های میدانی،‌ شواهد عینی و تماس‌های مختلف با کمیسیون بهداشت مجلس، اجرای دقیق دستورالعمل‌ها برای حفظ سلامتی داوطلبان و پیشگیری از ابتلای آن‌ها به بیماری کرونا در کنکور کارشناسی ارشد و آزمون دستیاری پزشکی انجام نشده است».

پس از انتشار اخبار مشابه، در این زمینه،  وزارت بهداشت دستورهای سخت‌گیرانه‌تری را برای برگزاری کنکور پیش روی سازمان سنجش و وزارت علوم گذاشت.

اولین شرط وزارت بهداشت، در این زمینه  این بود که فاصله صندلی‌ها باید به دو متر افزایش یابد که امکان فراهم کردن فضایی با این شرایط برای ما مقدور نبود.

و دومین شرط وزارت بهداشت این بود که در استان‌های گرمسیری، سالن‌ها باید سطح اشغال ۲۰ درصدی داشته باشند که این مورد نیز با توجه به ظرفیت مراکز برگزاری کنکور برای ما مقدور نبود.»

سخنگوی بهداشت و درمان مجلس گفته بود: وزیرعلوم و رئیس سازمان سنجش از رعایت دستورالعمل ها با این اندازه سخت گیری ابراز ناتوانی کردند و اعلام کرد ند که کنکور به تعویق می‌افتد.»