رژیم ملایان در آتش خشم مردم در حال سوختن است و اوین و زندانیان در آتش ملایان در حال سوختن

گزارش‌های دریافتی حاکی از آن است که اکنون گارد ویژه از بیرون زندان وارد اوین شده و تمام مسیرهای منتهی به اوین توسط نیروهای امنیتی مسدود شده.

در این حال به خانواده‌های زندانیان اجازه نزدیک شدن به اوین داده نمی‌شود و با توجه به قطعی تلفن‌ها خانواده‌ها به شدت نگران این شرایط هستند.

بند ۷ که طبق گزارش‌ها اتش‌سوزی از آنجا آغاز شده است، از سال ۱۳۸۸ محل نگهداری زندانیان سیاسی بود، اما بعدها به بند زندانیان مالی تبدیل شد و سپس به مرور تغییر هویت یافت و زندانیانی که مقامات قضایی ایران از آنها به عنوان «اراذل و اوباش» نام می‌برند به آنجا منتقل شدند.

از چند ماه پیش زندانیان سیاسی زندان تهران بزرگ را نیز به بندهای ۷ و ۸ اوین. منتقل کرده‌اند.

طبق این گزارش، شورش زندانیان در شامگاه شنبه از بند ۷ شروع شده و بعد به بند ۸ کشیده که زندانیان سیاسی و مالی در آن قرار دارند.

آتش‌سوزی زندان اوین از بند ۷ آغاز شده، محلی که شامگاه شنبه صحنه شورش زندانیان بوده است.

تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی گویای آتش‌سوزی گسترده در زندان اوین تهران، تیراندازی و گسیل ماموران امنیتی به محل است. برخی گزارش‌های اولیه نیز حکایت از درگیری ماموران زندان با زندانیان در شامگاه شنبه داشت.

بر اساس اطلاعاتی که خبرنگار رادیو فردا به دست آورده، بند ۷ زندان اوین چسبیده به انفرادی‌های قرنطینه بند ۲۴۰ است که بازداشت‌شدگان اعتراضات کنونی در آن نگهداری می‌شوند.

به گفته خانواده این زندانیان، تلفن‌های زندان اوین اکنون کاملا قطع شده و امکان تماس از این طریق وجود ندارد، اما برخی زندانیان در بندهای عادی دارای تلفن همراه هستند.

هنوز درباره علت دقیق این آتش‌سوزی اطلاعاتی منتشر نشده است ولی بنا بر خبر رسیده به ایران اینترنشنال درگیری‌ها در زندان اوین از ساعت ۹ از بند ۷ اوین شروع شده است. گارد زندان به سوی زندانیان پیاپی تیر اندازی کرده و در پی آن آژیر به صدا درآمده است.

شاهدان عینی می‌گویند آتش به بخش‌های مختلف اوین گسترش پیدا کرده و بخشی از سقف آن به دلیل شدت آتش فروریخته است.

در تصاویر رسیده به ایران اینترنشنال، حرکت خودروها و موتورهای نیروهای امنیتی که با شتاب به سمت زندان حرکت می‌کنند کاملا مشهود است. همچنین صدای آمبولانس در نزدیکی این زندان به گوش می‌رسد.

بر اساس ویدئوهای ارسالی از سوی شهروندان ساکن مناطق حوالی زندان اوین و ویدئوهای مختلف منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، از درون زندان صدای تیراندازی شنیده شده و بخشی از محیط ساختمان را دود و آتش فراگرفته است.

شعله‌های آتش از صدها متر دورتر قابل مشاهده است و هم‌زمان با وقوع این آتش‌سوزی، صدای تیراندازی شدید و ممتد در محوطه زندان به گوش رسید.