رژیم می خواست “جشن پیروزی بر کورونا” برگزار کند، ولی شمار مبتلایان و قربانیان همچنان در سطح بالا قرار دارد

با به پایان رسیدن روند بازگشت زائران اربعین حسینی از عراق، دست اندرکاران مبارزه با کورونا و حتی خود مقامات دولتی ایران  ابراز نگرانی می کنند که موج تازه ای از گسترش کورونا در راه باشد. حتی بر اساس آمار رسمی که بکلی قابل اعتماد نیست، شمار روزانۀ قربانیان کورونا، همچنان سه رقمی باقی مانده و بالاتر از دویست نفر در روز است. همچنین، اکثر استان هایی که زائران عتبات عالیات به آنجا بازگشته اند، دوباره بالا رفتن چشمگیر شمار قربانیان و مبتلایان را گزارش می کنند.

اکنون حدود دوسال است که جامعه ایرانیان دچار مصیبت کورونا می باشد و سران حکومت همچنان به دروغ پردازی در همه زمینه ها، از واردات واکسن تا آمار واکسینه شدگان ادامه می دهند.

دولت ابراهیم رئیسی که قول داده بود “در ظرف سه روز آینده”  شمار واکسینه شدگان به هفتاد درصد خواهد رسید، وعده ای که رژیم هنوز با آن فاصله بسیار دارد، قصد داشتن بزودی “جشن پیروزی بر کورونا ” برگزار کند. ولی این مردم فریبی در حدی زننده بود که خود رژیم تصمیم گرفت از برگزاری آن خودداری کند.

با آن که دولت عراق، تنها به سی هزار ایرانی، آن هم از طریق پرواز هوایی مجوز زیارت از عتبات عالیات را داده بود، و بعدا شمار آن را به شصت هزار نفر افزایش داد، مقامات رسمی اعلام کردند که جمع کل زائران، ۲۹۳ هزار نفر بوده که حدود سه چهارم آن ها از طریق زمینی وارد عراق شدند و این در حالی که دولت بغداد ورود زمینی را به کلی ممنوع کرده بود.

وخیم تر از همه آن که تست کورونا برای آنهایی که می خواستند رهسپار عراق گردند، به صورت سطحی و غیرعلمی برگزار شد و بدتر آن که بازگشتگان نیز اکثرا مورد تست کورونا قرار نگرفتند و بعید نیست که هزاران نفر از آنان مبتلا بوده و یا در تجمعات همگانی اربعین حسینی در عراق مبتلا شده و آن هدیه را به داخل ایران آورده اند.

قاسم رستمی وزیر راه و شهرسازی گفته بود که از زائران “تست چشمی” به عمل می آید – امری که در جهان علم و بهداشت هیچ مفهومی ندارد و چنین شیوه ای برای تشخیص کورونا هرگز مورد استفاده قرار نگرفته است. احتمال دارد که منظور وزارت بهداشت آن بود که فردی با نگاه کردن بر بازگشتگان، تشخیص می دهد که آیا کسی کورونا گرفته است یا نه.

ضد و نقیض گوی ها در مورد واردات واکسن نیز همچنان گمراه کننده است. ابتدا گفته شده که ممنوعیت واردات واکسن های آمریکایی لغو شده و دو میلیون دوز واکسن فایزر به ایران رسیده و همچنین حکومت قصد دارد واکسن فایزر را به کادر پزشکی و درمانی و همچنین خانم های باردار تزریق کند. ولی همین خبرها نیز پس از چند روز از جانب مقامات رسمی حکومت تکذیب شد.

مجید کاچی فرماندار شهر مرزی مهران تائید کرد که دست کم ۵۱ هزار تن از زائران بازگشته، بدون تست کورونا به کشور بازگشته اند.

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت در این هفته گفت که تاکنون شصت درصد از مردم ایران واکسینه شده اند و این در حالی که آشنایان امور می گویند که درصد واقعی آنانی که واکسن دریافت کرده اند، شاید کمی بیشتر از بیست درصد باشد.