رژیم می گوید که در اوج قدرت قرار دارد، ولی طبق آمار، پسرفت تولیدات ناخالص ملی ادامه دارد

در همان حال که سران رژیم ادعا می کنند که در اوج قدرت و توانایی قرار دارند، مرکز آمار رژیم اعتراف کرد که ایران به علت تحریم های اقتصادی ایالات متحده، همچنان پسرفت می کند و تولیدات ناخالص ملی رو به کاهش است.

[۱۲: مرکز آمار حکومت ایران با انتشار گزارشی در ارتباط با تولید ناخالص داخلی ایران اعلام کرد  : در ۹ ماه سال جاری خورشیدی تولید ناخالص داخلی منفی ۷٫۶ درصد شده است یعنی نسبت به گذشته ۷ درصد کاهش داشته است .

در این گزارش آمده است : بر اساس قیمت ثابت، سال ۹۰ را حدود ۵۰۰ تریلیون تومان ارزیابی کرده است که نسبت به مدت  مشابه سال گذشته ۷٫۶ درصد، معادل حدود ۴۱ تریلیون تومان، کاهش نشان می‌دهد.

در ادامه این گزارش نوشته شده که  تولید ناخالص داخلی ایران بدون محاسبه نفت، در ۹ ماهه سال جاری نسبت مدت مشابه سال گذشته  تغییری نکرده است. به عبارت دیگر رشد اقتصادی غیرنفتی ایران صفر بوده است.

علت عمده سقوط تولید ناخالص داخلی در بخش صنایع، مربوط به افت ۳۷ درصدی استخراج نفت و گاز، همچنین افت ۳۵ درصدی ارزش تولیدات معدنی کشور است، اما دیگر زیرمجموعه‌های این بخش شامل تأمین آب، گاز و برق، همچنین بخش ساختمان رشد داشته است.

هم چنین بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، تولید ناخالص داخلی ایران در سال گذشته میلادی ۹٫۵ درصد کاهش یافته و برای سال جاری اقتصاد ایران رشد صفر درصدی خواهد داشت.