رژیم هر بشکه نفت خام را حدود ۴۰ دلار به مردم  پیش‌فروش می کند

حکومت ایران هر بشکه نفت خام را حدود ۴۰ دلار به مردم  پیش‌فروش می کند. این در حالی که  بهای نفت ایران در بازار جهانی کمتر از این نرخ می باشد.

کارشناسان اقتصادی می گویند خرید سهام نفت می تواند یک معامله بد اقتصادی باشد و باعث زیان سرمایه گذاران شود

نخستین مرحله پیش‌فروش نفت به مردم یا فروش اوراق سلف نفتی، از فردا ( یک‌شنبه)  با عرضه بیش از ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام در تالار بورس انرژی آغاز خواهد شد.

سایت کدال در این باره نوشته است که  حداقل خرید برای هر نفر در این عرضه اولیه یک بشکه نفت خام، و حداکثر ۲۰هزار بشکه تعیین شده است. همچنین سود این اوراق ۱۹درصد و بدون پرداخت دوره‌ای است.

در ادامه این گزارش آمده است که  فردا  (یکشنبه) ۵۲۹ هزار و ۳۱۲ بشکه نفت خام سنگین ایران، در بورس انرژی عرضه خواهد شد. قیمت هر بشکه نفت خام ۹۴۴هزار و ۶۲۲ تومان عرضه خواهد شد.

* “کدال”، سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران و مرجع کامل اطلاعات شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس تهران است.

سایت کدال نوشته است: با در نظر گرفتن قیمت ۲۰هزار تومان برای هر دلار، قیمت هر بشکه نفت در اوراق سلف نفتی حدود ۴۷ دلار خواهد بود؛ این در حالی است که قیمت سبد نفتی اوپک در بازارهای جهانی کمتر از ۴۵ دلار در هر بشکه قیمت‌گذاری می‌شود.

در این گزارش آمده است ، بر خلاف وعده‌های دولت برای بدهکار نکردن دولت آینده، اوراق سلف نفتی دو ساله بوده و سر رسید قرارداد آن ۲۶ مرداد سال ۱۴۰۱ تعیین شده است.

برای دولت ایران یک معامله بسیار بد است چون تعهد کرده که اگر مردم زیان ببینند دولت آن را جبران خواهد کرد و در واقع یک بدهکاری بزرگ برای رژیم می شود که برای دولت های اینده بصورت یک تعهد قابل اجرا در می اید

علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی نیز گفت: «اوراق سلف نفتی فردا (یکشنبه)  در بورس انرژی عرضه می‌شود، با آنچه که رییس جمهوری در روز چهارشنبه گذشته در مورد آن صحبت کرده متفاوت و به آن مربوط نیست».

او  پیرامون انتشار اوراق سلف نفتی در این بازار افزود: «این اوراق، طبق روال انتشار اوراق تامین مالی شرکت ملی نفت انجام می‌شود و با وعده های روحانی بسیار تفاوت دارد ».

او گفت: «طرح اعلامی رییس جمهوری در صورت نهایی شدن الزامات حقوقی و مقررات اجرایی آن در قالب یک برنامه و از طریق مراجع ذیربط اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

حسینی درباره فرق اساسی این عرضه نفت خام در بورس با طرح رئیس جمهوری برای پیش فروش نفت خام به مردم توضیح بیشتری نداد. در واقع این دو بسیار بهم شباهت دارند و ظاهراً از نقطه نظر اساسی فرقی میان آنها مشاهده نمی‌شود.

حسن روحانی، هفته گذشته  از اجرای طرحی برای “گشایش اقتصادی” خبر داده بود و پس از آن اعلام شد که قرار است نفت تولیدی پالایشگاه‌های ایران در بازار بورس پیش‌ فروش شود. برخی از نمایندگان مجلس و فعالان اقتصادی از این طرح انتقاد کرده‌اند.