رکس تیلرسون برکنار شد و مایک پمپئو جای او را گرفت؛ «برجام» از حوزه‌های اصلی اختلاف

رکس تیلرسون (سمت راست) و مایک پمپئو (سمت چپ)

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، امروز رکس تیلرسون وزیر امور خارجه‌اش را برکنار و مایک پمپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را به جای او منصوب کرد.

رئیس جمهور آمریکا، صبح سه شنبه به وقت واشنگتن در حساب کاربری خود در توئیتر، خبر از انتصاب مایک پمپئو به سمت وزارت امور خارجه داد و از زحمات رکس تیلرسون سپاسگزاری کرد.


خبر برکناری رکس تیلرسون از مقام وزارت امور خارجه آمریکا، ساعاتی پس از بازگشت او از سفر به آفریقا اعلام شد.

تیلرسون وزیر امور خارجه عزل شده آمریکا، در حوزه‌های گوناگون در سیاست خارجی ایالات متحده با دونالد ترامپ اختلاف نظر داشت.

به گزارش خبرگزاری روئیترز، آقای ترامپ روز سه شنبه با تایید اختلاف نظر خود با وزیر امور خارجه پیشین، گفته است که «یکی از موارد اصلی اختلاف او با تیلرسون، توافق هسته ای با ایران، موسوم به برجام بوده است».

دونالد ترامپ در این زمینه به خبرنگاران گفت: «از نگاه من این توافق (برجام) بسیار بد است ولی از نظر او (رکس تیلرسون) این توافق مشکلی ندارد.»

وی با بیان اینکه  او و تیلرسون دیدگا‌ه‌های متفاوتی در زمینه توافق اتمی با ایران داشته اند، افزود که او به دنبال لغو برجام یا ایجاد تغییراتی در آن بوده است، ولی تیلرسون مانند او نمی اندیشیده است.

مایک پمپئو رئیس پیشین سارمان سیا و وزیر امور خارجه جدید آمریکا، یکی از نزدیکترین چهره‌های شناخته شده به دونالد ترامپ در میان یاران رئیس جمهور است. دونالد ترامپ هر روز از گزارشهای ارسالی پمپئو استفاده می‌کرد. پمپئو در حوزه سیاست خارجی به ترامپ بسیار نزدیک است و از مخالفان سرسخت توافق هسته‌ای با ایران است و بارها خواهان لغو این توافق شده است. خبر انتصاب پمپئو به وزارت امور خارجه آمریکا خبر خوبی برای جمهوری اسلامی و طرفداران حفط توافق هسته ای (برجام) نیست.

برکناری تیلرسون از مقام وزارت امور خارجه آمریکا پس از ما‌ه‌ها گمانه زنی در مورد استعفا و یا برکناری او از سوی دونالد ترامپ صورت گرفت. آقای تیلرسون همواره خبرهای مربوط به استعفای خود را رد کرده بود. در همین زمینه شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا، در اکتبر سال ۲۰۱۷ در گزارشی ادعا کرده بود که مایک پنس معاون اول دونالد ترامپ، رکس تیلرسون را قانع کرده است تا از استعفایش چشم پوشی کند.

کارشناسان و آگاهان سیاسی یکی از دلایل انتخاب تاریخ امروز برای برکناری تیلرسون را پس از ماهها اختلاف نظر او با دونالد ترامپ، علاوه بر نزدیک شدن موعد تصمیم گیری آمریکا در مورد برجام، در پیش بودن مذاکرات حساس آتی با کره شمالی دانسته اند. اختلاف بر سر نحوه برخورد با کره شمالی یکی از موارد اختلاف ترامپ با تیلرسون بوده است.

همزمان با جابجایی های مهم امروز در دولت آمریکا، خانم «جینا هَسپل» از افسران ارشد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، به عنوان نخستین زن به ریاست آن سازمان منصوب شد.

«جینا هَسپل»، رئیس جدید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)

5 دیدگاه‌

  1. این کارها و نفرات عوض کردن ها نشانه اشفتگی در دولت ترامپ هست و کاری از پیش نمیبره و به نفع ایران هست مطمعن باشید.شاید در نگاه ظاهری به ضرر ایران باشه ولی در باطن به ضرر خود امریکاس این اشفتگی ها

  2. درود بر جناب “دونالد ترامپ”

    این تصمیم بسیار مثبت و بجا یکی از بهترین تصمیمات و اتفاقات دلگرم کننده برای ما مردم ساده و اسیر ایران در این “شب چارشنبه سوری” هست که بدست این باند فاسد و ناکارآمد “داعش شیعه” اسیرو گرفتار شده ایم

  3. امیدواریم هر چه زودتر این توافق بد که دست حکومت ایران را برای نفوذ بیشتر در منطقه و مخفی کاری بیشتر باز کرده ، اصلاح یا منتفی شود و هر چه زودتر تحریمهای شدیدی علیه دولت ایران وضع شود تا بلکه زیر فشار این تحریمها حکومت ایران نتواند قد علم کند و مردم ایران از شر این رژیم غیر انسانی نجات یابند

Comments are closed.