رکن اطلاعات ارتش نسبت به شتاب کرونا هشدار داد؛ نتانیاهو اخطار کرد محدودیتها تجدید خواهد شد

رکن اطلاعات در ستاد ارتش اسرائیل هشدار داد که اگر مردم اسرائیل مقررات بهداشتی را رعایت نکنند و از فاصله گیری اجتماعی غافل شوند، موج دوم شیوع کرونا در راه است و این بار ممکن است آسیب بسیار بیشتری برساند.

رکن اطلاعات ارتش به درخواست دولت و با همکاری تنگاتنگ با وزارت بهداشت وارد این کارزار شده و با استفاده از تجربیات خود در ارزیابی دشمن جنگی، به این ارزیابی پزشکی رسیده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این هشدار را جدی گرفت و امروز (یکشنبه) به مردم کشور هشدار داد که اگر مقررات احتیاطی را نادیده بگیرند، چاره ای نخواهد بود جز آن که به همه محدودیت های پیشین و حتی بیش از آن باز گردیم.

نخست وزیر این سخنان را پیش از آغاز نشست هفتگی هیات دولت بیان داشت و اشاره او به تصمیمات هفته پیش دولت در مورد بازگشایی تئاتر ها و مراکز تفریح و همچنین راه اندازی قطار مسافربری بین شهری بود.

در دوهفته اخیر شمار مبتلایان روزانه همچنان بالا می رود و در یک روز بیش از دویست مورد ابتلا شناسایی شده است. ولی شمار قربانیان همچنان بسیار کم است و در یک هفته اخیر بیشتر از سه مورد نبوده است.

مجموع کل مبتلایان از هنگام آغاز کرونا تا کنون، کمی بیش از بیست هزار نفر است. ولی بیشتر از پانزده هزار تن شفا یافته و به خانه بازگشته اند و شمار افرادی که بیمار محسوب می شوند، ۴۷۱۶ نفر برآورد شده است .

همچنین بیش از یک سوم از افرادی که به علت کورونا بیکار شده بودند به سر کار بازگشته اند. ولی بحث درباره باز ماندن مدارس و پایان سال تحصیلی همچنان ادامه دارد و تصمیمات قاطعی گرفته نشده است. در سه روز گذشته حدود پنجاه نفر از دانش آموزان و یا معلمان به کورونا مبتلا شده اند و ادامه این امر موجب نگرانی می باشد.

ارزیابی در آن است که کورونا به زودی ریشه کن نخواهد شد و در واقع تا هنگامی که واکسن مناسب یافت نشود ادامه خواهد یافت. ارزیابی شده که واکسن نیز زودتر از آغاز سال میلادی آینده، یعنی حدود شش تا هشت ماه دیگر به بازار نخواهد آمد.