رییس‌جمهور اسرائیل:«سعودی‌ها باید به خانواده توافق ابراهیم بپیوندند.من خوشحال خواهم شد به عربستان سعودی سفر کنم»

رئیس جمهور اسراییل در گفتگو با روزنامه اسرائیل هیوم(اسرائیل امروز)گفت:دولت عربستان سعودی ها باید به خانواده پیمان ابراهیم بپیوندد و من قطعا خوشحال خواهم شد که به صورت رسمی از عربستان سعودی دیدن کنم.

رئیس جمهور اسرائیل پرزیدنت اسحاق هرتزوگ افزود: «فرایند الحاق به پیمان ابراهیم نه تنها به اسرائیل، بلکه به فرآیندهای داخلی عربستان سعودی و به روابط عربستان و آمریکا بستگی دارد».

هرتزوگ با اشاره به روابط کاری خود با نخست وزیر نفتالی بنت، گفت: “من و نخست وزیر به خوبی همکاری می کنیم. من با تجربه گسترده و روابط دیپلماتیک فراوانی که برای خدمت به کشور دارم در هماهنگی کامل با بنت هستم.

رئیس جمهور نسبت به تحریکات در رسانه های اجتماعی ابراز نگرانی کرد که در موج ترور کنونی به ویژه در مورد مسجد الاقصی کاملا مشهود است.

هرتزوگ گفت: «رسانه‌های اجتماعی خبرهای بدون فیلتر را ارائه می‌کنند و امکان تحریف اخبار از واقعیت را فراهم می‌کنند. وی گفت: ما به عنوان یک کشور استارت آپی(دانش بنیان) باید راه حل هایی تولید کنیم که حقیقت را به اطلاع عموم برساند.

هرتزوگ گفت که به توانایی تمام نهادهای دولتی برای مقابله با هر چالشی ایمان دارم. ما باید از ارتش اسرائیل، آژانس امنیتی شین بت، موساد، پلیس اسرائیل و همه نیروهای امنیتی دیگر تشکر کنیم و باید دعا کنیم که آنها به کار خوب خود ادامه دهند و شر را از خود دور کنند.»

رئیس جمهور در اظهار نظر درباره بحران سیاسی در اسرائیل، قول داد “هر کاری از دستم بر بیاید برای ارتقای ثبات انجام دهم – نه به این معنا که چه کسی رهبری سیاسی دارد، بلکه از طریق تضمین یکپارچگی روند سیاسی. بی ثباتی تاثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی ما دارد. همچنین هزینه زندگی و تحصیل فرزندانمان.”

رییس جمهور اسراییل طی هفته های گذشته با دعوت رسمی اردوغان رئیس جمهور ترکیه به این کشور نیز سفر کرد چرا که ترکیه خواهان برقراری روابط نزدیک تر با اسراییل است.

کارشناسان سیاسی این ارزیابی را مطرح می کنند که عربستان سعودی در جریان چند و چون و جزییات عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل بوده اما این کشور خود به دلیل رهبری معنوی جهان اسلام هنوز به این نتیجه نرسیده است که می تواند روابط با اسرائیل را عادی کند اما با توجه به روند کنونی وقوع آن دور از انتظار نیست.