رییس اتاق حکومت ایران و کره جنوبی: کره جنوبی حتی درخواست ایران برای تبدیل بدهی‌ مالی به کالا را رد کرد

حسین تنهایی، رئیس اتاق ایران و کره جنوبی، خبر داد که  ۸/۵ میلیارد دلار به عنوان رقم  پول مسدود شده ایران در نزد کره جنوبی، است و متاسفانه این کشور به درخواست تهران برای تهاتر این پول پاسخ منفی داده است.

یونهاپ خبرگزاری دولتی کره جنوبی پیشتر با انتشار خبری از توافق این کشور با ایران برای راه‌اندازی کار گروهی با هدف “توسعه روابط تجاری بشردوستانه” نوشته بود که قرار است در این کارگروه نیازهای دارویی و پزشکی ایران و کمک شرکت‌های کره‌ای برای تامین آن بررسی شود.

خبرگزاری یونهاپ به نقل از منابع آگاه گزارش داده است که تاسیس این کارگروه “بخشی از تلاش‌ها برای حفظ همکاری دوجانبه در محدوده معافیت‌هایی است که آمریکا برای تحریم‌های ایران در نظر گرفته است.” و انتظار می‌رود این کارگروه به حل و فصل مشکل دارایی‌های ایران به ارزش حدود هفت میلیارد دلار که به دلیل تحریم‌های آمریکا در دو بانک مسدود شده، کمک کند.

تنهایی در این باره  گفت: «کره جنوبی قول داده بود که حداقل ۵۰ میلیون دلار را در قالب اقلام دارویی به ایران بازگرداند اما این رقم به ۲ میلیون دلار هم نرسید.»

تنهایی  درباره میزان پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی گفت: «صحبت‌های متفاوتی در این باره انجام شده که نشان می‌دهد چیزی بین ۶ تا ۹ میلیارد دلار پول ایران در کره آزاد نشده، اما آن رقمی که اتاق بر روی آن تاکید دارد، ۸/۵ میلیارد دلار است».

او تاکید کرد که وعده سئول برای ارسال محموله دارویی به ایران نیز  «متاسفانه فقط در حد حرف بود و هنوز هم اقدامی انجام نشده است».

عبای موسوی، سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران نیز هفته گذشته به صراحت گفته بود “به اندازه کافی از کره جنوبی وعده شنیده‌ایم؛ بنابراین فقط منتظر اقدامات ملموس و برجسته هستیم.””کسی در ایران منتظر محموله نیم میلیون یا دو میلیون دلاری نیست.”

ایران کره جنوبی را به “مانع‌تراشی غیرقانونی” در راه دسترسی به دارایی‌های نفتی خود در بانک‌های این کشور متهم می‌کند و می‌گوید “وعده‌های مکرر طرف کره‌ای برای حل مشکل عملا نتیجه‌ای نداشته است.”

رییس اتاق بازرگانی ایران و کره‌جنوبی با خوش بینی تمام می گوید:  «پیشنهاد ما این است که تا ماه نوامبر صبر کنیم تا نتیجه انتخابات ایالات متحده مشخص شود چراکه در صورت کاهش فشار تحریم بر رژیم  ایران روابط بین ایم کشور و کره به حالت عادی بر می‌گردد».